Ege Üniversitesi’nden “9.Çin Uluslararası Yeni Medya Kısa Film Festivali”ne destek

Türkiye- Çin Turizm Yılı’nda  önemli bir adım daha…

Ege Üniversitesi’nden “9.Çin Uluslararası Yeni Medya Kısa Film Festivali”ne destek

İZMİR(Ege Ajans)- Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali ve 9. Çin Uluslararası Yeni Medya Kısa Film Festivali arasında imzalanan işbirliği protokolüne Ege Üniversitesi de destek verdi.

Çin’in Shenzhen eyaletinde faaliyetlerini sürdüren 16 televizyon kanalı ile 8 radyosu bulunan Shenzhen Media Grubu (SZMG) Başkan Yardımcısı Hu Zhenguo, Çin Uluslararası Yeni Medya Kısa Film Festivali Direktörü Jane Sun, Festival Koordinatörü Gao Lei, İzmir Kısa Film Festivali Direktörü Yusuf Saygı Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’ı ziyaret ederek Çin’e davet etti.

Çin’in en büyük medya gruplarından olan Shenzhen Medya Grubu’nu ağırlamaktan mutluluk duyduğunu belirten Prof. Dr. Budak, “Çin ile Türkiye arasındaki ilişkilerin her zaman aktif olması gerek. Çin ile ortak özelliklerimizden biri de film festivalleri. Gerek Shenzhen gerekse İzmir’de her yıl kısa film festivali düzenlemekte ve öğrencilerimiz bu festivallere büyük ilgi duymaktadır. Ege Üniversitesi olarak her iki ülke arasında gerçekleştirilen bu sanatsal ve kültürel işbirliğini destekleyicisi olmaktan memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Film Festivali Direktörü Jane Sun, İzmir’e hayran kaldıklarını ve üniversite ile de ortak film projeleri geliştirilebileceğini belirterek, “Bu festival, Çin devletinin tanıdığı tek uluslararası kısa film festivalidir. Shenzhen belediye yönetimi ile devlet yönetiminin ev sahipliğinde; Shenzhen Belediyesi, Shenzhen Medya Grubu, Guanming Yeni İlçe Yönetim Komisyonu, Shenzhen Kültür, Spor ve Turizm Bürosu tarafından organize ediliyor. Türkiye ve Çin arasındaki kültürel alışverişi bu film festivalleri ile güçlendireceğimize inanıyoruz. Festival Türkiye- Çin Turizm Yılı açısından  da önem arz ediyor” dedi.

“Egeli genç sinemacıları festivalde görmek istiyoruz” 

Shenzhen Media Group (SZMGI) Başkan Yardımcısı Hu Zhenguo ve festivalinin direktörü Jane Sun, Ege Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’ni de ziyaret ederek Dekan Vekili Prof. Dr. Alev F. Parsa ve öğrencilerinin çalışmalarını bizzat festivalde görmek istediklerini belirtti.

Prof. Dr. Parsa, “Öğrencilerimiz yıl içinde çektikleri belgesel ya da kurmaca filmlerini festivale göndererek mutlaka katılacaklardır, ayrıca finale kaldıkları takdirde Çin’e davet edilecek olmaları da onları motive edecektir. Bu tür kültürel, sanatsal faaliyetleri öğrencilik hayatlarında yaşamaları memnuniyet verici. Ayrıca festivalin en güzel tarafı birçok ABD ve Avrupa ülkelerinden katılacak sinema okullarının akademisyen ve öğrencileriyle birlikte olmak üniversitemiz ve öğrencilerimiz adına büyük kazanç olacaktır’ dedi.

Shenzhen Media Group Güney Çin’in Guangdong eyaletinde yer alan Shenzhen kentinde faaliyetlerini sürdürüyor. Grubun toplam 16 televizyon kanalı ile 8 radyosu bulunduğunu belirten Başkan Yardımcısı Zhenguo, “Yaklaşık 14 yıl önce kurulan Grup; Çin müziği, haberler, filmler ve Çin talk şovlarına ağırlık veriyor. Grubumuzun yıllık geliri 4 milyar Çin Yuan’ına (yaklaşık 600 milyon dolar) ulaştı” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir