EÜ Sanat Tarihi Dergisi “Web of Science”a Seçildi

Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü tarafından yayımlanan, Prof. Dr. Semra Daşcı ve Arş Gör. (Doktorant) Ender Özbay editörlüğünde hazırlanan “Sanat Tarihi Dergisi / Journal of Art History” tüm bilim dünyası tarafından kullanılan “Web of Science”a kabul edildi.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Üniversitemizde değişik disiplinlerde 22 bilimsel akademik dergi bulunuyor. Bu dergilerimiz akademisyenlerimizin ürettiği nitelikli bilgiyi ve araştırmaları bilim dünyası ile buluşturuyor. Akademik dünyanın kılcal damarları işlevini gören bu yayınlar bir yandan bilginin dolaşımını sağlarken, diğer yandan da bilim insanlarına kaynak niteliği oluşturuyor. Üniversitemiz Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü tarafından yayımlanan “Sanat Tarihi Dergisi”  bilim dünyası tarafından kullanılan “Web of Science”a kabul edildi. Dergimizin editörleri Prof. Dr. Semra Daşcı ve Arş Gör. (Doktorant) Ender Özbay’a emeklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum” dedi.

Dergi Editörü Arş. Gör. (Doktorant) Ender Özbay, bu başarının dışarıdan herhangi bir editöryal-teknik yardım gereği olmaksızın gerçekleştiğini, kişisel gayret ve fedakârlıkların da önemli payı olduğunu, öte yandan derginin yayın ve hakem kurullarında ismi geçen tüm bilim insanlarının sürece yayılmış halde yadsınamayacak katkıları olduğunu söyledi.

Dergi hakkında bilgiler veren Özbay, “Sanat Tarihi Dergimiz; ESCI, DOAJ, TR DİZİN, EBSCO, ERIH PLUS, ASOS, SOBIAD gibi pek çok indeks ve veritabanında üniversitemizi temsil ediyor. ULAKBİM’in güncel istatistik kaydına göre dergimiz bugüne kadar 474 bin 700 kere indirilmiş, 113 bin 631 kere de online olarak okunmuştur. Dergimiz, yayınladığı her bir makaleye uluslararası “identifer” olan DOI numarası atama hakkına sahiptir. Bu da bir ayrıcalık sayılmalıdır. Çünkü bunun için normal şartlarda CrossRef’e belirli bir ücret ödenmesi gerekir. Ancak bizim dergimiz; yayın niteliği, düzeni, etkin interaktif işleyişi dolayısıyla TÜBİTAK-ULAKBİM’den DOI sponsorluğu kazanmıştır” dedi.

Birçok önemli kurumun, kütüphanelerinde Sanat Tarihi Dergisi’nin basılı olarak tam koleksiyonunu yapmakta olduğunu belirten Özbay, “Dergimiz, alanında daha da bilinir ve saygın bir hale geldi; iki-üç sayı sonrası için dahi sıra rezervasyonu talebi olabilmektedir. Niteliğe yönelik dikkatimiz dolayısıyla reddettiğimiz makale sayısı, kimi sayılarda yayınladıklarımızdan çok daha fazla olabilmektedir. Dünya çapında büyük önemi ve yaygınlığı bulunan, Ege Üniversitesi Kütüphanesi’nin de abone olduğu veritabanı EBSCO, hiçbir başvurumuz olmadığı halde, yayın kalitemiz ve düzenimiz dolayısıyla bize indexleme teklifini kendisi sunmuştur. Şu anda EBSCO’nun yeni projesi ‘Art & Architecture Ultimate’ için bize özel kurulan bir ftp köprüsü üzerinden data sağlayıcı olarak aktif sözleşmemiz vardır” diye konuştu.

Sanat Tarihi Dergisi’ne, dergide 1982’den bugüne yayınlanmış olan makalelere “https://dergipark.org.tr/std” adresinden ulaşılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir