Hakkımızda

EGE ÜNİVERSİTESİ MEDYA UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ

(Ege Üniversitesi Haber Merkezi)

 – EGE AJANS-

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesinde Türkiye’de ilk kez kurulan araştırma-uygulama birimi olan Ege Ajans, 2 Şubat 1987 tarihinde hizmet vermeye başladı.  Türkiye’de ilk kez kendi haber ajansını “Ege Ajans” adıyla kuran üniversite Ege Üniversitesi oldu. Prof. Dr. Sermed Akgün’ün Ege Üniversitesi Rektörü ve Prof. Dr. Özcan Özal’ın Ege Üniversitesi Basın Yayın Yüksekokulu Müdürü olduğu dönemde Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Kavaklı’nın öncülüğünde kuruldu.

 Ege Ajans’ın temel amacı; üniversite olaylarını, üniversitede gerçekleştirilen bilimsel, teknik, sosyal ve kültürel yenilikler ve uygulamaları medyaya doğru ve sağlıklı olarak ulaştırarak kamuoyunu bilgilendirmektir. Ege Ajans, aynı zamanda Ege Üniversitesi’nin basın toplantılarının organizasyonlarını üstlenmekte, medya ile ilgili araştırmalar yürütmekte ve çeşitli sosyal sorumluluk projelerine öncülük etmektedir. Ajansın kesin kuruluşundan önce çalışma ve işleyiş yönergesi Ege Üniversitesi Senatosu’nun 27 Ocak 1987 gün ve 4 Sayılı Kararı ile kabul edilmiştir. Ege Ajans, Gazetecilik Bölümü üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencileri için bir uygulama laboratuvarı işlevini de görmektedir. İletişim Fakültesi’nin Radyo-Televizyon ve  Sinema, Halkla İlişkiler ve Tanıtım,  Reklamcılık bölümlerinin öğrencileri de bu uygulamalara kendi istekleri doğrultusunda  katılabilmektedirler. Ege Ajans’ta rutin olarak her sabah öğrencilerin de katılımı ile haber toplantısı yapılarak gündemdeki haber konuları tartışılmakta ve medyaya dağıtılacak haberler belirlenmektedir. Üniversite haberlerinin medyaya sağlıklı bir şekilde ulaştırmanın yanı sıra üniversitemizin yayın organlarından biri olan “Kalem Gazetesi”nin yayınını  sağlanmaktadır. İletişim alanında araştırma ve uygulamalar yürüten Ege Ajans, “Ege Üniversitesi Televizyonu ve  Radyo Ege Kampus”ün haber merkezi olarak da görev yapmaktadır.  Ege Ajans’ın kuruluşundan beş yıl sonra diğer üniversitelerde de benzer haber ajansları kurulmuştur. Türkiye’nin üniversite bünyesinde kurulan ilk akademik haber ajansı olan Ege Ajans diğer üniversitelerin haber ajanslarına model oluşturmuştur.

MEDYA KURULUŞLARIYLA İÇ İÇE

Ege Üniversitesi ’den medya kuruluşlarına sağlıklı haber akışını sağlayan Ege Ajans’tan medyaya yılda ortalama 2.000 -2500 haber geçilmektedir.  Ege Ajans’tan yetişenler İzmir medyasında hep önemli mevkilerde görevler aldı ve almaya devam ediyor. Bu yönüyle Ege Ajans haber kaynağı olduğu kadar medyanın bilgili ve tecrübeli eleman ihtiyacını da karşılıyor. Ege Ajans, ürettiği haberleri İzmir’e, Ege Bölgesi’ne ve Türkiye geneline servis yapıyor. Güvenilir, tarafsız, etik ve kaliteli haberciliğin temel ilkelerinden ayrılmaksızın çalışmalarına devam eden Ege Ajans; yazılı, fotoğraflı ve görüntülü,  haber servisleri ile zamanla yarışıyor. Ege Ajans; habercilik alanında İzmir’de ve bölgede edindiği yeri gün geçtikçe pekiştiriyor, saygınlığını artırıyor.

Ege Üniversitesi Medya Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetmeliği 15 Ekim 2017 Tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle,  Ege Üniversitesi Rektörlüğü’ne bağlı olarak yayın hayatına devam eden Ege Ajans, Ege Üniversitesi Medya Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde faaliyetlerini sürdürmeye başladı.

Medya Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin haber merkezi olarak görev yapan Ege Ajans, Ege Üniversitesi Rektörlüğü başta olmak üzere, bağlı kuruluşları olan fakülte, yüksekokul, meslek yüksekokulu, enstitü, araştırma ve uygulama merkezi, bölüm ve daire başkanlıkları ile medya kuruluşları arasındaki haber akışını sağlayıp sağlıklı bir iletişim ortamı yaratmaya devam ediyor.