EÜ Çocuk Hastanesinde Kök Hücre Nakil Ayaktan Tedavi Ünitesi hizmete açıldı

Ali İhsan Mimtaş

 İZMİR (Ege Ajans)- Ege Üniversitesi(EÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesi Kök Hücre Nakil Ayaktan Tedavi Ünitesi hizmete açıldı. Düzenlenen açılış törenine EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kutsal Turhan, EÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cemil Gürgün, EÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tuncay Göksel, tıp fakültesi üst yönetimi ile çok sayıda akademisyen katıldı.  1998 yılında kurulan ve bugüne kadar yaptığı 600 kök hücre nakli ile Türkiye’deki 30 merkez arasında tüm nakillerin yüzde 10’unu gerçekleştiren ünitede artık ayaktan tedavi gören hastalara da kök hücre nakli uygulanacak.

“Ercüment Karpat Kök Hücre Ayaktan Tedavi Ünitesi” adıyla hizmet verecek olan ünitenin açılış töreninde konuşan EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Ünitemizin bu fiziki koşullara kavuşmasında bağışçılarımıza ve sivil toplum kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum. Ünitemiz yenilenen alt yapısı ile  kök hücre tedavisi alanında ayaktan tedavi olan  çocuklarımıza da şifa merkezi olacak” dedi.

Rektör Prof. Dr. Budak, törende Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanlığı görevini, Çocuk Hematoloji Kliniği Faz-1 Araştırma Ünitesi Sorumlusu Prof. Dr. Kaan Kavaklı’ya devreden Prof. Dr. Savaş Kansoy’a hizmetlerinden dolayı teşekkür etti.

Ünitede özellikle daha zor olan allojenik ve akraba dışı nakiller uygulandığını belirten EÜ Pediatrik Kemik İliği Kök Hücre Nakil Ünitesi Sorumlusu Prof. Dr. Savaş Kansoy; çocuk hastanesinde 16 yataklık kemik iliği kök hücre nakli ve pediatrik ünitelerinin olduğunu, bugüne kadar 600 hastaya kemik iliği nakli yapıldığını söyledi. Kök hücre nakli yapılan hastaların taburcu olduktan sonra da takiplerinin devam ettiğini belirten Prof. Dr. Kansoy, ” Hastaların yoğun tetkikleri taburcu olduktan sonra 3 ay kadar daha sürüyor. Bu hastaların hem izole edilmesi gerekiyor hem de tedavilerin yapılacağı bir yere ihtiyacımız vardı. Ercüment Karpat Kök Hücre Nakli Ayaktan Tedavi Ünitesi’ni bu amaçla organize ettik. Bu ünitemizde günde 20 çocuğumuza hizmet vereceğiz” dedi.

Açılış töreninde bağışları ile ünitenin kurulmasını sağlayan Uğur Karpat, Yiğit Karpat, Kerim Tokatlıoğlu ve İzmir Kan Ordusu Derneği Başkanı Serhat Aytan’a plaket takdim edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir