Rektör Budak, “Kütüphaneler, akademik dünyanın merkezindeki mekânlardır”

EÜ Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Prof. Dr. Fikret Türkmen İhtisas Kütüphanesi yenilenerek hizmete girdi

Rektör Budak, “Kütüphaneler, akademik dünyanın merkezindeki mekânlardır”

 Merve Serbest – Melek Özdemir – Mert Akçalı

İZMİR(Ege Ajans)- Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü’nde yenilenen Prof. Dr. Fikret Türkmen İhtisas Kütüphanesi’nin açılışı gerçekleştirildi.

Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü’nde  “Uluslararası Öğrencilerle Buluşma ve Yenilenen Prof. Dr. Fikret Türkmen İhtisas Kütüphanesi’nin Açılışı” nedeniyle tören düzenlendi. Törene,  Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Ege Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Canan Fisun Abay,  Prof. Dr. Mehmet Ersan, Prof. Dr. Kutsal Turhan, Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Müdür Vekili Prof. Dr. Nadim Macit, Enstitü Müdürü Yardımcıları Prof. Dr. Zeki Kaymaz ve Dr. Öğr. Üyesi Abdullah Üstün, Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Kurucu Müdürü Emekli Öğretim Üyesi  Prof. Fikret Türkmen, Dr. Mehmet Yardımcı, EÜ Senato Üyeleri, fakülte, yüksekokul ve enstitülerin yöneticileri, akademisyenler, bürokratlar ve öğrenciler katıldı.

Programın açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Enstitümüz bünyesinde Türkiye Türkçesi öğretimi faaliyetini yürüten TÖMER aracılığıyla burslu ve burssuz olarak dünyanın çeşitli ülkelerinden 256 öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Farklı kültürlerden genç nesillere Türkçemizin öğretilmesi bizlere onur veriyor. Üniversitemiz,  Yükseköğretim Kurulu’nun “2018-2022 Dönemi Yükseköğretimde Uluslararasılaşma Strateji Belgesi”nde pilot üniversiteler arasında yer aldı.  Eğitim ve araştırma alanlarında karşılıklı iş birliğini artırmak için 116 uluslararası ikili iş birliği anlaşmamız bulunuyor. Pek çok üniversite ile görüşmelerimiz de devam ediyor.  Üniversitemizde 4 farklı kıtadan, 117 farklı ülkeden 1349 uluslararası öğrencimiz bulunuyor. Sahip olduğumuz bu çeşitlilik, bilim üreten ve aktaran bir kurum olarak üniversitemizin en büyük zenginlik kaynaklarından birisi. Ege Üniversitesi Değişim Programları Ofisi’ni yeniden yapılandırdık. Geçtiğimiz hafta Barselona’da gerçekleştirilen Avrupa Üniversiteler Birliği Toplantısına katıldım.  Ülkemizden katılan tek Rektör olarak birikimlerimizi diğer rektörlerle paylaştım” dedi.

Kütüphaneler üniversitelerin kalbidir”     

Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Enstitümüzün bünyesinde yeniden düzenlenen ve yenilenen Prof. Dr. Fikret Türkmen İhtisas Kütüphanesi’nin açılışını yapıyoruz. Üniversiteler için kütüphaneler saygınlık, görünürlük ve kimlikleri nitelemenin ön sıradaki unsurudur. Özellikle Sosyal Bilimler için kütüphane olmazsa olmazlardandır. Bilim, entelektüel ve genel olarak kültürel alan için kütüphaneler, akademik dünyanın merkezindeki mekanlardır. Kütüphaneler üniversitelerin kalbidir.  Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü’nde böyle bir ihtisas kütüphanesinin bulunması ve geliştirilmesi çok önemlidir. Üniversitemize böylesine önemli bir ihtisas kütüphanesini kazandıran, buna öncülük eden Prof. Dr. Fikret Türkmen’i ve emeği geçen arkadaşlarımızı tebrik ediyor, başarılar diliyorum. Üniversitemize hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

Prof. Dr. Nadim Macit,   “Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü dünyaya açılan bir penceredir.  Şu an bu salonu izlemek bütün dünyayı izlemektir” dedi.

Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Kurucu Müdürü Emekli Öğretim Üyesi  Prof. Fikret Türkmen ise “Benim çok hoşuma giden bir söz vardır. ‘Gençler sizler kütüphanelerin ve laboratuvarların sessizliğinde yaşayınız’ ve akşam yatağınıza uzandığınız zaman kendinize şu soruları sorun, Bugün kendim, ailem, ülkem ve insanlık için ne yaptım. Bu sorulara elimden geleni yaptım diyebiliyorsanız rahat bir uykuyu hak etmişsinizdir. Sizler de faydalı olabileceğine inandığım kütüphanede yaşamaya devam edecekseniz, faydalı olmanın gururunu yaşayacaksınız” dedi.

  

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir