Ege Üniversitesi’nde ISPTID Kongresi Başladı

Pınar Tokat- Selin Temiz

İZMİR(Ege Ajans) – Uluslararası Tütün Kaynaklı Hastalıkların Önlenmesi Derneği (ISPTID)’nin 14 yıldan bu yana her yıl düzenlediği Yıllık Konferansı İzmir’de, Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde başladı.

Kongrede sigara bırakma, tütün kullanımına bağlı hastalıklar, çevresel sigara içimi, elektronik sigara, türün ürünü reklamları, gençlik ve tütün ürünleri ve tütün ürünleriyle mücadelede uluslararası çabalar oturumları yer alıyor. Türkiye ve dünya geneli açısından, tütün ürünlerine bağlı hastalıkların önlenmesi konusunda yeni yöntem ve hareket planlarının oluşturulması hedeflenen kongreye Türkiye’nin yanı sıra Amerika, Kanada, Japonya, İsrail, Sırbistan, Tunus, Katar, Brezilya, Hong Kong, Nijerya, Tayvan, Yunanistan gibi çeşitli ülkelerden yaklaşık 160 bilim insanı katıldı.

Tütün ürünlerinin kullanımını en aza indirmek, sigaranın neden  olduğu hastalıkları önlemek için yoğun çaba harcayan, herhangi maddi kazanç amacı gütmeyen uluslararası bilimsel bir dernek olan ISPTID, daha önce Brüksel ve Atina gibi şehirlerde gerçekleştirdiği kongreyi bu yıl ilk kez Türkiye’de düzenliyor. Kongrenin açılış konuşması, etkinliğin Organizasyon Komite Başkanlığını yürüten Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurcan Buduneli tarafından yapıldı. Ardından konuşan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ise küreselleşmenin kentleri aynılaştırmasına karşı çıkan Cittaslow felsefesini ve Seferihisar’ın Cittaslow belgesi almasını anlatan bir konuşma yaptı. Konuşmanın ardından Tunç Soyer’e Prof. Dr. Nurcan Buduneli tarafından teşekkür belgesi ve çiçek takdim edildi. ISPTID Başkanı Prof. Dr. Constantine Vardavas Avrupa genelinde tütün ürünlerinin kullanımı ve tütün ile mücadele için atılan adımları anlattıktan sonra diğer oturumlara geçildi. Çeşitli üniversitelerden ve ülkelerden gelen katılımcılar sunumlarını gerçekleştirdi. Konuşmacılar, sunumlarının ardından dinleyicilerin sorularını cevaplandırdı.

Kongrede çok sayıda sözlü ve poster bildirimin yanı sıra Türk ve yabancı davetli konuşmacılar yer alıyor. Kongre, sağlık alanında çalışan, farklı bilim dallarından bilim insanlarını bir araya getirerek tütün ile mücadelede, yeni ve etkili yöntemlerin geliştirilmesi için uluslararası işbirliği anlaşmalarının yapılmasını amaçlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir