Öğr. Gör. Haylamaz, “Giysinin sanat nesnesine dönüşümünü anlatıyorum”

“Bedenin Sınırlarında” sergisi MÖTBE’de açıldı

Öğr. Gör. Haylamaz, “Giysinin sanat nesnesine dönüşümünü anlatıyorum”

Yağmur Karadağ – Tufan Bekgöz

İZMİR(Ege Ajans) – Ege Üniversitesi Prof. Dr. Yusuf Vardar MÖTBE Kültür Merkezi’nde “Bedenin Sınırlarında” sergisi sanatseverlerle buluştu.

 Ege Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen sergide,  Ege Üniversitesi Bergama Meslek Yüksekokulu Giyim Üretim Teknolojisi Programı Öğr. Gör. Gülseren Haylamaz’ın resimleri yer alıyor.

Sergide, doğal malzemeleri çeşitli tekniklerle giysi formuna dönüştürdüğü çalışmalarının yer aldığını belirten Öğr. Gör. Gülseren Haylamaz, “Giysi, kültür objesi olarak toplumların yaşamlarında ve tarihinde önemli rol oynar. Bedenin formuyla, renklerle, kullanılan malzemelerle, inanış ve iklimin yönlendirmesiyle sınırlarını çizer. Beden-form ilişkisiyle giysiye dönüşmüş objeler ve giysinin simgesel anlamıyla sanat nesnesine dönüşümü ‘Bedenin Sınırlarında’ sergimin çerçevesini oluşturuyor”  diye konuştu.

Tekstil sanatında büyük önem taşıyan malzemelerden birinin Parşömen olduğunu vurgulayan Öğr. Gör. Haylamaz, “Çağlar boyunca medeniyetlere ev sahipliği yapmış, uygarlıkları ağırlamış olan Anadolu’da MÖ 190 yıllarında Bergama kâğıdı ‘Parşömen’ icat edildi. Yazı malzemesi olmasıyla birlikte günümüzde tekstil sanatının önemli bir malzemesi olan Parşömen ile beden ve giysi formu üzerinden giderek üç boyutlu çalışmalar üzerinde durdum. Parşömen’i, doğal boyalarla renklendirilmiş yün ve pamuğu sergimde tekstil sanatına ait tekniklerle yorumladım. Aynı zamanda giysinin biraz da kavramsal yönünü ortaya çıkarmaya çalıştım” dedi.

Yoğun ilgi gören sergi, 30 Ekim tarihine kadar MÖTBE’de sanatseverlerle buluşmaya devam edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir