Prof. Dr. Budak “Yeşil kampüs ilkesinden taviz vermiyoruz”

Zeytin ağaçları en uygun şekilde korunuyor ve bakımı yapılıyor

Prof. Dr. Budak “Yeşil kampüs ilkesinden taviz vermiyoruz”

İZMİR(Ege Ajans)- Ege Üniversitesi’nde kampüsün huzurlu ve güzel bir görünüme kavuşturulması amacıyla gerçekleştirilen altyapı, otopark ve çevre düzenlemesi çalışmaları ile ilgili bazı internet sitelerinde yer alan gerçeğe aykırı ve bilimsel dayanaktan yoksun iddiaların yer alması üzerine Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak ve EÜ Ziraat Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Mustafa Bolca açıklamalarda bulundular.

Rektör Prof. Dr. Budak, açıklamasında; “Ege Üniversitesindeki en büyük problemlerimizden bir tanesi trafik sorunuydu. Araç yoğunluğundan dolayı kampüsümüzde yürümek mümkün değildi. Yeşil kampüs ve sürdürülebilir üniversite anlayışıyla kampüsteki trafik yoğunluğunu azaltarak  gürültünün önüne geçmek ve araçların neden olduğu karbon salınımını azaltmak için merkezi otopark projemizi hayata geçirdik.

Bu alanlardaki ağaçları korumaya aldık ve bakımlarını da yapıyoruz. Bir tane ağaca bile zarar verilmedi.  Zeytin ağacına zarar vermeden oluşturulan otopark örneklerini dünyada ve ülkemizde de görebilirsiniz. Çevreye vermiş olduğumuz herhangi bir zarar söz konusu değil. Ayrıca bu çalışmayı yaparken Ziraat Fakültemizden de olumlu görüş aldık” dedi.

 DEKAN PROF. DR. BOLCA: SÖZ KONUSU ZEYTİNLİK ALAN UZUN YILLARDIR EĞİTİM AMACIYLA KULLANILMAMAKTADIR”

EÜ Ziraat Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Mustafa Bolca ise “Ege Üniversitesi kampüsü içindeki otoparka çevrilen zeytinlik alandaki uygulama, zeytin ağaçlarının fizyolojik olarak vejetatif ve generatif gelişmesini kesinlikle engelleyecek ve onun yaşamını etkileyecek bir uygulama değildir. Mevcut zeytin ağaçları genç olmadıkları için kökleri, çok derinlere ve yanlara gelişmiş durumdadır. Bu sebeple sulama için altta bırakılan alan bu ağaçların gelişimi ve yaşaması için oldukça yeterlidir. Çünkü zeytin ağaçları su ve besin maddelerini toprağın derin tabaklarından rahatlıkla alabilmektedir. Üstelik bu ağaçlarda sulama, gübreleme ve budama gibi bakım işleri periyodik olarak Ege Üniversitesi Rektörlüğü ve Ziraat Fakültesi dekanlığınca yapılmaktadır. Şehir içi yerleşim alanlarında mevcut bulunan ve peyzaj amacıyla dikilmiş olan çok daha zayıf kök yapısına sahip ağaçlarda da benzer uygulamalar yapılmakta, bu ağaçlar bile bu uygulamadan etkilenmemektedir. Kaldı ki söz konusu otoparkta her bir ağaç için bırakılan sulama alanı daha geniştir. Zeytin ağacı çok kuvvetli bir kök yapısına ve daha düşük su ihtiyacına sahip olduğu için bırakılan bu alan fazlasıyla yeterlidir. Zeytinlik alanındaki bu uygulama ile özellikle yaz aylarında yangın ve toz kalkma riski ortadan kalkmıştır.

Ziraat Fakültesinin hem kampüs içinde hem de Menemen Araştırma – Uygulama ve Üretim Çiftliği’nde eğitim amacıyla kullanılmakta olan değişik çeşitlerle kurulmuş zeytin parselleri mevcuttur. Bu nedenle söz konusu alan uzun yıllardır eğitim amacıyla kullanılmamaktadır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir