Rektör Budak, “Mesleki bilgi ve becerilerinizin yanı sıra iletişim becerinizi de geliştirin”

Ege’de “İntörn Hekimlik Tanıtım ve Bilgilendirme Toplantısı Programı” gerçekleştirildi

Rektör Budak, “Mesleki bilgi ve becerilerinizin yanı sıra iletişim becerinizi de geliştirin”

Buse Uçurum-Mert Ermiş

   İZMİR(Ege Ajans)-Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi’nde  “İntörn Hekimlik Tanıtım ve Bilgilendirme Toplantısı Programı” gerçekleştirildi. Ege Üniversitesi 20 Mayıs Amfisi’nde düzenlenen programa, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kutsal Turhan, Tıp Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Cemil Gürgün, Başhekim Prof. Dr. Tuncay Göksel, Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Özen Kaçmaz Başoğlu, akademisyenler ve intörn hekimler  katıldı.

Programın açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Ege Üniversitesi denince Tıp Fakültesi akla geliyor ve Tıp Fakültesi bizim gözbebeğimiz. Çok kaliteli bir fakülteden mezun olacaksınız. YÖK nezdinde Üniversiteler arasında akademik performans bakımından, Tıp Fakültemiz tıp alanında birinci,  üniversite olarak ise 3. sırada yer alarak ciddi bir başarıya imza attı. Ayrıca, Tıp Fakültemiz YÖK’ün QS sıralamasına göre ülkemizin dünya çapında gururu oldu. Tıp Fakültemiz, Tıp Eğitimleri Programı Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği tarafından 2023 yılına kadar 2’nci defa akredite olarak hizmet kalitesini tescillendirdi. TUS sınavında EÜ Tıp Fakültesi öğrencileri hep ilk 10 içerisinde yer alarak sağlık eğitiminde başarısını ülke sathına yaymış durumda. İşte başarıları ile kendini kanıtlamış bir fakültede bu sene  intörn hekim olarak görev yapacaksınız. Bir yandan Tıp Uzmanlık Sınavı’na(TUS) hazırlanırken diğer yandan da hekimliğin stajını yapacaksınız. Hasta hekim iletişimi çok önemli bir konu. Hekimlik insana dokunan bir meslek. İnsanı sevin, gönüllerine dokunun. Mesleki bilgi ve becerilerinizin yanı sıra iletişim becerinizi de geliştirin. Her zaman hastalarınıza karşı sabırlı, müşfik ve ilgili olun. Unutmayın ki hastalarınız sizlere en önemli varlıklarını, canlarını teslim etmektedirler.  Sağlık çalışanlarına yönelik her türlü şiddeti kınıyoruz. Her zaman sizlerin yanınızdayız. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi bu niteliklere sahip hekimler yetiştirmeyi kendisine bir görev kabul etmektedir. Ben bu anlayışa çok önem veriyorum. Hepinize başarılar diliyorum, her şey gönlünüzce olsun” dedi.

İntörn Hekimlik Kongresi ulusal düzeyde yapılacak”

Tıp Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Cemil Gürgün,  “Üniversitemiz  Tıp Fakültesi, başarılı hekimler yetiştiren büyük ve köklü bir kurum. Sizler de bu köklü kurumda kaliteli ve nitelikli eğitim aldınız. Hastanemizde bu sene intörn hekim olarak görev yapacaksınız. İntörn Hekimlik Kongresi, Türkiye’de ilk kez Üniversitemiz Tıp Fakültesi tarafından düzenlenmeye başlandı. Birçok konuda öncü olan fakültemiz bu konuda da bir ilki başlatarak diğer tıp fakültelerine örnek oldu. İntörn hekimlere yönelik düzenlediğimiz intörn hekimlik kongresini önümüzdeki yıldan itibaren ülkemizdeki tüm tıp fakültelerinin katılımıyla ulusal düzeyde gerçekleştireceğiz” dedi.

“Sizler bizim ekibimizin bir parçasısınız”

Tanıtım ve bilgilendirme sunumunu yapan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitimden Sorumlu Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Özen Kaçmaz Başoğlu, “Çok güzel bir gün, sizleri karşımızda görmekten çok mutluyuz. Bizler buradan mezun olan hekimin iyi bir hekim olmasını, sağlık savunucusu, bilim insanı, iletişimci, ekip üyesi, lider ve yönetici olmasını istiyoruz. Bunun içinse bir seneniz kaldı. ‘Şimdi biz neyiz?’ diye soruyorsunuz. Sizler tıp eğitiminin son yılında bilim ve toplumdaki gelişmelerle, hekimlik uygulamalarını bütünleştirip toplumu sağlık sorunlarını yüksek nitelikli sağlık hizmetiyle cevap verebilecek bilgi, beceri ve tutuma sahip olma yeterliliği ve yetkinliğini öğretim üyeleri yönetiminde gerçekleştiren hekim adaylarısınız. Sizler bizim ekibimizin bir parçasısınız, kendinizi ayrı görmeyin” dedi.

“Çalışan Sağlığı ve Güvenliği” konulu sunumu yapan Ege Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Meral Türk, “Tempolu bir dönem sizi bekliyor. Herhangi bir sorun yaşamadan, sağlıklı ve güvenli bir yıl geçirmeniz için gayret edeceğiz. Bir meslek hastalığına yakalanmadan, şiddete ve karşılaşabileceğiniz tehlikelere maruz kalmadan sağlıklı güvenli bir yıl geçirmeniz çok önemli. Hepinizin aşı olması gerekiyor, daha sonraki mesleki yaşamınızda da aşılı olmanız çok önemli. ‘İş kazası geçirmeyiz’ demeyin, geçen yıllara baktığımızda giderek artan bir sayıyla karşılaşıyoruz. Yoğun olarak çalıştığınız acil serviste iş kazalarıyla karşılaşabilirsiniz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir