Ege’de “Toksikoloji Sempozyumu” yapıldı

Prof. Dr. Budak, “Toksikoloji konusu geniş bir konudur”

Necmiye Kaptan-Mustafa Demiryürek

İZMİR(Ege Ajans)- Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Tıpta Multidisipliner Yaklaşım Derneği(MYDERN) işbirliğiyle “Toksikoloji Sempozyumu” düzenlendi. Ege Üniversitesi(EÜ) Tıp Fakültesi 20 Mayıs Amfisi’nde gerçekleştirilen sempozyuma; Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, EÜ Tıp Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Cemil Gürgün, EÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tuncay Göksel, MYDERN Toksikoloji Grubu Başkanı Doç. Dr. Salim Satar, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Sempozyumun açılışında konuşan Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Bugün bu sempozyumda toksikoloji alanında çalışmaları olan akademisyen ve uzmanların yanı sıra tıp, paramedik ve  hemşirelik öğrencileri de bulunuyor. Sempozyumda, Aydın, Manisa, İstanbul, Adana, Çanakkale, Diyarbakır ve İzmir’in tüm üniversite ve eğitim araştırma hastanelerinden katılımcılar yer alıyor. Toksikolojinin başlangıcını insanlık tarihi ile birlikte başlatmak mümkün. Doğada olan her şeyin bir zehir olduğu ve bunu belirleyenin aslında doz olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Toksikoloji konusu geniş bir konudur.  21. yüzyılda çevresel faktörler insan sağlığını derinden etkilemektedir. Toksikoloji uzmanlarının yapacağı analizlerle çevresel etmenlerin etkileri ortaya konmaktadır. Bu durumun ziraatın ve endüstrinin tüm kollarında yetişecek olanlara istihdam sağlayacağı ortadadır. Söz konusu alanlarda yapılacak olan risk analizini yine yetişecek olan toksikologlar yapacaktır. Ayrıca biyolojik ve kimyasal savaşların olduğu bu yüzyılda konuya hakim ve zamanında müdahale edebilecek uzmanların yetişmesi ülkemiz için önemlidir” dedi.

Bu tür multidisipliner katılımlı toplantıların daha fazla yapılmasını arzuladıklarını ifade eden Rektör Prof. Dr. Budak, “Ege Üniversitesi, araştırma üniversitesi olma yönünde, akademik değerliği yüksek yayınlar ve faaliyetler yapılmasını, yerli ve milli çıktıların elde edilmesini vizyon olarak belirlemiştir. Toksikoloji olgularının Türkiye’deki ve dünyadaki bugünkü durumu ve geleceğinin tartışılacağı bu sempozyumun verimli geçmesini diliyorum” diye konuştu.

Zehirlenme vakalarına genel yaklaşım konusunda tıp öğrencilerine bilgiler veren MYDERN Toksikoloji Grubu Başkanı Doç. Dr. Salim Satar, “Paracelsus’un ‘Bütün  maddeler zehirdir. Bir şeyin zehir olup olmadığını belirleyen dozudur’ sözü bu konun temelini oluşturur. Doktorlar bu vakalara yaklaşırken hem teşhisi hem de tedaviyi aynı anda yürütmeleri gerekiyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir