Ege Üniversitesi dünya üniversiteler sıralamasında yükselişini sürdürüyor

Dünya üniversite sıralamalarında en kapsamlı sıralama yaklaşımı olarak bilinen THE (Times Higher Education), 2021 Dünya Üniversite Sıralamasını açıklandı. 2020 THE sıralamasına kıyasla, Ege Üniversitesi önemli bir ilerleme kaydederek 2021 sıralamasında Türk üniversiteleri arasında 11’nci sıraya yükseldi.

Ege Üniversitesinin başarısını ve tanınırlığını artırmak adına yoğun bir şekilde çalıştıklarını belirten Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Üniversite olarak dünya üniversiteleri arsındaki hızlı yükselişimizi sürdürüyoruz. Pek çok sıralama kuruluşunun hazırladığı çeşitli raporlarda oluşturduğumuz bilim ikliminin faydalarını görüyoruz. Yine dünyanın en saygın sıralama kuruluşlarından olan THE sıralamasında Türk üniversiteleri arasında 11’nci sıraya yükseldik. Eğitim-öğretim, bilimsel yayın ve araştırma faaliyetlerini daha kaliteli hale getirerek üst sıralara tırmanmaya devam edeceğiz. Hedefimiz, ‘Araştırma Üniversiteleri’ arasında yerimizi almak. Bu bağlamda emeği geçen tüm akademisyenlerimize teşekkür ediyorum” dedi.

 EÜ öğretim, bilimsel yayın ve atıf alt alanlarında puanını artırdı

Ege Üniversitesi bir önceki yıla göre dünya üniversiteler sıralamasında; eğitimde 263, araştırmada  205 basamak yükselerek önemli bir ilerleme kaydetti. Böylece Ege Üniversitesi eğitim, araştırma ve sanayi  gelirleri alt göstergelerinde dünyanın en iyi 1000 üniversitesi arasında yer aldı.

Türkiye üniversiteleri sıralamasında 2020 yılında eğitimde 21’inci sırada olan Ege Üniversitesi 10 basamak birden sıçrama yaparak 11’inci sırada yer aldı. Yine 2020 yılında Türkiye üniversiteleri arasında araştırma alanında 21’inci sırada yer alan Ege Üniversitesi 7 basamaklık sıçramayla 14’üncü sırada bulunuyor. Ege Üniversitesinin, üniversite sıralamalarındaki kararlı yükselişi devam ediyor

Bağımsız şirketler tarafından denetlenen tek sıralama yaklaşımı olan THE, yükseköğretimde başvurulan en önemli kaynaklardan biri olarak kabul görüyor. THE, 2021 yılı üniversite sıralamasında 92 ülkeden bin 527 üniversite yer alırken Türkiye’den 43 üniversite sıralamaya alındı

THE üniversiteleri; eğitim, araştırma, atıf, uluslarasılaşma, sanayi geliri performansları bakımından puanlıyor  ve sıralıyor. THE bu alt göstergelere dayalı olarak hesapladığı puanı kullanarak genel üniversite sıralaması  yapıyor.

Ege Üniversitesi, geçtiğimiz ay açıklanan ARWU (Academic Ranking of World Universities) Türkiye üniversiteleri sıralamasında bir yılda 7 sıra yükselerek 5’inci olmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir