Ege’de “Organik Tarım ve Sürdürülebilir Tarım” paneli

İZMİR(Ege Ajans)- Ege Üniversitesi Ödemiş Meslek Yüksekokulu tarafından  “Organik Tarım ve Sürdürülebilir Tarım” paneli gerçekleştirildi.

Ege Üniversitesi Ödemiş Meslek Yüksekokulu Konferans Salonunda gerçekleştirilen panele Ödemiş Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Şafak Ceylan, akademisyen ve öğrenciler katıldı.

Panelde açılış konuşması yapan Prof. Dr. Şafak Ceylan, yaşadığımız yüzyılda, dünyada büyük bir hızla artan çevre kirliliği sorunları; bunun yansıması olarak tükenebilir doğal kaynaklardan toprak, su, hava sistemlerindeki dengenin gelecek nesilleri de etkileyecek düzeyde bozulması ve bunun insan sağlığı boyutunun endişe verici olduğunu belirtti. Prof. Dr. Şafak Ceylan,    İşte tam da bu noktada organik ve sürdürülebilir tarımın, sağlıklı yaşam, çevre bilinciyle, doğayla dost bir tarım şekli olarak önemle dikkatleri çekmekte ve hızla yaygınlaşmakta olduğunu söyledi.

Panelde, Organik tarım için, ülkemiz ve bu bağlamda küçük menderes havzasının, ekolojisi, organik tarıma uygun toprakları, ürün çeşitliliği, zengin ekosistemi ve üreticisi ile ciddi bir potansiyele sahip olduğu bildirildi.

Doç. Dr. Funda Yoldaş moderatörlüğünde yapılan panelde, konuşmacı olarak Prof. Dr. Şafak Ceylan, Doç. Dr. Funda Yoldaş ve Dr. Öğretim Üyesi Nilay Özdemir yer aldı.

Doç. Dr. Funda Yoldaş toprak ve su kaynaklarının korunarak geleceğe temiz bir çevre bırakmada organik ve sürdürülebilir tarımı anlattı. Panelde konuşan Prof. Dr. Şafak Ceylan ise “Bitkini sağlıklı besle, sağlıklı beslen ve sağlıklı yaşa” çağın sloganı olmalı diyerek organik ve sürdürülebilir tarımda bitki beslemenin önemi ve nasıl olması gerektiğini açıkladı. Panelde, tarım ilaçlarının bilinçsiz kullanımının zararlarını konuşan Dr. Öğretim Üyesi Nilay Özdemir ise organik tarımda hastalık ve zararlı kontrolünden bahsetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir