Ege Üniversitesi’nden “Sağlıklı Yaşamın Geleceği Şurası”

Rektör Budak’tan, yeni bir vizyoner “Şura” daha…

Ege Üniversitesi’nden  “Sağlıklı Yaşamın Geleceği Şurası”

Türkiye’nin sağlık üssü olan Ege Üniversitesi’nin sağlık alanında dünyanın en iyileri arasında yer alması için Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak öncülüğünde, kurum içinden 600 akademisyen ile Türkiye’nin önde gelen sağlık kuruluşlarından çok sayıda temsilcinin katılımı ile  “Ege Üniversitesi Sağlıklı Yaşamın Geleceği Şurası”  yapılacak.

Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Sağlık Bilimleri, Hemşirelik, Ziraat, Fen, İletişim, İktisadi ve İdari Bilimler, Mühendislik,  Eğitim, Spor Bilimleri, Çeşme Turizm fakülteleri ile Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, EBİLTEM, ARGEFAR gibi üniversite birimlerinin yanı sıra sağlık sektöründe faaliyet gösteren firmalar, üniversite dışından sağlık ile çalışma yapan akademisyenler, sivil toplum kuruluşları ve paydaşların katılacağı “Ege Üniversitesi Sağlıklı Yaşamın Geleceği Şurası”, 22 Kasım 2019 Cuma günü 09.00 ile 16.00 saatleri arasında Ege Üniversitesi 50. Yıl Spor Salonu’nda yapılacak.

Sağlık alanında lider ve marka bir üniversite olan Ege Üniversitesi’nde yapılacak olan Şura,  sağlık alanı özelinde ve disiplinlerarası çalışmalar yürüten  öğretim elemanlarını ve dış paydaşların temsilcilerini bir araya getirecek. Şura ile ilgili bilgi veren Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak “Daha önce üniversitemizin geleceğini şekillendirdiğimiz “Ege Üniversitesi Gelecek Şurası”nı yaklaşık bin öğretim elamanımızla yaptık. Şimdi de “Ege Üniversitesi Sağlıklı Yaşamın Geleceği Şurası”nı düzenliyoruz. Şura’da bir tam gün boyunca sağlıkla ilgilenen öğretim elemanlarımızı ve önemli dış paydaşlarımızın temsilcilerini bir araya getireceğiz. Bu etkinlikte üniversitemizin sağlık alanındaki değişim gündemine odaklanmayı ve Ege Üniversitesi’ni sağlığın geliştirilmesi konusunda bir cazibe merkezi haline getirmek için ortak anlayış geliştirmeyi hedefliyoruz. Şura’da ayrıca sağlık alanında stratejik bir çerçevenin geliştirilmesine katkı sunmayı, bunu desteklemeye yönelik kantitatif ve kalitatif bilgileri derlemeyi arzu ediyoruz” dedi.

Şura’nın interaktif bir katılım yöntemi ile gerçekleştirileceğini ifade eden Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak “ Bu etkinlikte 60 yuvarlak masada 600 katılımcı eş zamanlı işleyecek çalışma grupları halinde şura gündemindeki konuları hep birlikte değerlendirip fikirlerini dile getirecekler. Bu masalarda gerçekleşecek fikir paylaşımları ve tercih cihazları aracılığıyla elde edilen toplu sonuçların, sağlık alanında bizlere değerli katkılar sunacağı verimli bir gün geçirmeyi hedefliyoruz. Masalardaki paylaşımlar, masa görevlileri aracılığıyla hiçbir detayını kaçırmadan not edilecek ve tercih cihazlarıyla elde edilen niceliksel verilerle birlikte raporlanarak üniversitemizin sağlıklı yaşam konusundaki adımlarına ışık tutacak. Tüm katılımcıların yenilikçi katkılarıyla üniversitemizin sağlık konusunda en iyiye ulaşma azmini pekiştireceğine inandığım ‘Ege Üniversitesi Sağlıklı Yaşamın Geleceği Şurası’nda Üniversitemiz için önemli çıktıların olacağına inanıyorum” dedi.

Güçlü bir sağlık altyapısına ve nitelikli bilim insanı potansiyeline sahip olan Ege Üniversitesi’nde,   son iki yılda hayata geçirilen projelerle sağlık turizmi ve   tematik alanı ile  sağlık konseptine yönelik önemli bir değişim ve dönüşüm gerçekleştirildi.  Üç ana bölümden oluşacak Şura’nın birinci bölümünde “Sağlığın Geleceği ve Değişim”; ikinci bölümde “Sağlık Alanındaki Eğitim, Araştırma ve Topluma Hizmet” üçüncü bölümde ise “İyi Yaşamın Merkezi İzmir, Sağlıklı Yaşamın Öncüsü Ege Üniversitesi” konuları ele alınacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir