Prof. Dr. Budak, “Havacılık sektörünün gelişimi için çabalıyoruz”

Ege Üniversitesi’nde “Havacılık Şenliği”

Prof. Dr. Budak, “Havacılık sektörünün gelişimi için çabalıyoruz”

Sümeyra Sert- Burak Solak

Ege Üniversitesi Havacılık Meslek Yüksekokulu tarafından “Havacılık Şenliği” düzenlendi. Ege Üniversitesi Kampüsü 20 Mayıs Spor Tesislerinde gerçekleşen etkinliğe Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Havacılık Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. İbrahim Etem Saklakoğlu, Müdür Yardımcıları Doç. Dr. Rüstem Barış Yeşilay, Öğr. Gör. Pınar Köymen Çağar, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Etkinlikte konuşan EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Küreselleşen dünyada havacılık sektörünün, ekonomide sahip olduğu payı her geçen gün artırdığına tanık oluyoruz. Güncel gelişmeler, yakın zamanda kargo taşımacılığı, zirai ilaçlama, demiryolu ray kontrolü, alan görüntüleme – tanımlama gibi çok sayıda alanda gerçekleştirilen işlerin insansız hava araçları ile yapılacağını göstermektedir. Böylece hem iş maliyeti azalacak, hem zamandan tasarruf sağlanacak hem de bilginin ve maddenin yayılımı konusunda insanlık hız kazanacaktır. Böyle bir düzende, kalifiye olmayan insan gücüne duyulan ihtiyacın yok olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.  Tüm bu gelişmeler, ülkemiz için de büyük önem arz eden havacılık sektöründe, gelişime yön verecek çalışmalara imza atan, yenilikçi, nitelikli ve bilgili bireylere olan ihtiyacımızı vurgulamaktadır. Bu ihtiyacı karşılamanın en temel yolu ise güncel gelişme ve teknolojileri yakından takip eden nitelikli bir eğitimden geçiyor. Bizler de, ülkesinin ihtiyaçları doğrultusunda vatanına ve milletine katkıyı esas alan bir üniversite olarak, havacılık sektörünün gelişimine katkı sağlamak üzere tüm imkânlarımızla çabalıyoruz” diye konuştu.

“Sektörün gelişmesine önemli katkılar sağlayacaksınız”

Havacılık sektörü adayı öğrencilere seslenen Rektör Budak, “Bugün, sizlere havacılık disiplini kazandırma hedefiyle bizleri bir araya getiren Havacılık Şenliği, sektöre önemli bir katkı potansiyeli taşıyor. Siz kıymetli öğrencilerimizin bu şenlikte hem bilgi dağarcığınızı genişletmeniz hem de eğlenebilmeniz oldukça önemli. Unutmayın ki, meslekte başarının ön koşulu, ona tutkuyla bağlı olmaktır. Dolayısıyla yüreklerinizdeki havacılık sevdasını hep yaşatmanızı, mesleğinize sıkı sıkıya bağlı olmanızı temenni ediyorum. İnanıyorum ki sizler, yüreklerinizdeki bu tutkuyla, ülkemizin havacılık sektöründe uluslararası arenada sahip olduğu potansiyeli daha ileri taşıyacak;  havacılık sektörünün gelişmesine çok değerli katkılar sağlayacaksınız” dedi.

Şenlik hakkında bilgi veren Doç. Dr. Rüstem Barış Yeşilay ise “Üniversitemizin markalaşmasına yönelik yapılacak pek çok etkinlikten birisi de havacılık şenliği. Etkinliğimizi,  meslek yüksekokulumuz öncülüğünde; Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkalığı ve Halkla İlişkiler birimiyle beraber düzenledik. Havacılık şenliğini geleneksel hale getirmeye çalışacağız” şeklinde konuştu.

Şenlik kapsamında gerçekleştirilen;  drone uçurma, RC model uçak uçurma, yakıtlı model uçakların çalışma prensipleri ve uygulamaları, roketlerin çalışma prensipleri ve uygulamaları, rüzgâr tüneli çalışma prensipleri ve uygulamaları, kaldırma kuvvetinin (lifter) oluşumu prensipleri ve uygulamaları, mini paraşüt hazırlama, uçuş simülatörü gibi etkinliklerde katılımcılar eğlenceli dakikalar geçirdi.

  

  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir