Prof. Dr. Serap Annette Akgür’e önemli görev

Egeli bilim insanları başarıları ile ilham vermeye devam ediyor

 Prof. Dr. Serap Annette Akgür’e  önemli görev

Ege Üniversitesi Madde Bağımlılığı, Toksikoloji ve İlaç Bilimleri Enstitüsü Bağımlılık Toksikolojisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Serap Annette Akgür,  Avrupa İşyeri Madde Testi Derneği (European Workplace Drug Testing Society, EWDTS) yönetim kuruluna seçildi. Prof. Dr. Annette Akgür’ün tebrik eden EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “ Avrupa İşyeri Madde Testi Derneği yönetim kuruluna seçilen Madde Bağımlılığı, Toksikoloji ve İlaç Bilimleri Enstitüsü öğretim üyemiz Prof. Dr. Serap Annette Akgür’ü tebrik ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum” dedi.

Tıbbi farmakoloji ve adli toksikoloji alanında eğitim gören,  çalışmalarını madde testleri konusunda sürdüren Ege Üniversitesi Madde Bağımlılığı, Toksikoloji ve İlaç Bilimleri Enstitüsü’nün kurucu hocalarından Prof. Dr.Serap Annette Akgür, işyerinde uygulanan madde testleri hizmeti kullanıcılarını, bu hizmetin sağlayıcılarını ve donanım tedarikçilerini bir araya getiren bir kuruluş olan EWDTS Yönetim Kurulu’nda görev yapacak.

Ege Üniversitesi Madde Bağımlılığı, Toksikoloji ve İlaç Bilimleri Enstitüsü Türkiye’de madde bağımlılığı ile mücadele için kurulmuş olan ilk enstitü olma niteliği taşıyor.  Güvenli çalışma ortamının önemine değinen Prof. Dr. Anette Akgür, “Dünyada alkol ve madde kullanımının olmadığı, güvenli ve etkin bir çalışma ortamının sağlanabilmesi için iş yerlerinde alkol ve madde testleri yapılmaktadır. Yurtdışında yaygın olarak yapılan bu uygulama, ülkemizde de bazı işyerlerinde yakın zamanda yapılmaya başlamıştır.  EWDTS gibi önemli bir kuruluşta ilk kez ülkemizden bir bilim insanının yönetim kurulunda yer alması hem ülkemiz hem de Ege Üniversite için büyük bir önem taşıyor. Bu alanda hizmet veren laboratuvarı uluslararası boyutta büyüterek, bu yeni görev ile çalışmalarımıza ivme kazandıracağıma inanıyorum” dedi.

Madde testleri ile ilgili akademik çalışmaları yanında devletimizin ilgili bakanlıkların uyuşturucu ile mücadele komisyonlarında aktif olarak görevler yapan Prof. Dr. Serap Annette Akgür, kurucu olduğu Adli ve Klinik Toksikoloji Derneği ile yasadışı maddelerin analizleri ile ilgili eğitimler, kurslar, uluslararası toplantılar düzeliyor. Ayrıca Prof. Dr. Annette Akgür, adli toksikoloji ile ilgili  kitaplar da yayınlıyor.

Uluslararası alanda Uluslararası Uyuşturucu ve Alkol Testleri Forumu (IFDAT) ve Uluslararası Adli Toksikologlar Birliği (TIAFT) gibi büyük kuruluşlarda ülkemizi, Ege Üniversitesi’ni temsil eden Prof. Dr. Annette Akgür, Bağımlılık Toksikolojisi Laboratuvarı’nda madde bağımlılarına, madde kullanıcılarına, hükümlülere doğru ve yüksek kalitede analiz hizmeti veriyor.  Madde testlerinin dünya standartlarında yapılabilmesi için rehber oluşturma çalışmaları bulunan Prof. Dr. Serap Annette Akgür; tıbbi farmakoloji ve adli toksikoloji alanında eğitim görmüş, çalışmalarını madde testleri konusunda sürdürüyor.

Avrupa’da 1988 yılında kurulan Avrupa İşyeri Madde Testi Derneği (European Workplace Drug Testing Society, EWDTS); işyerlerinde madde testi uygulamalarını tanımlayan, belirlenen kalite standartları içerisinde, yasal düzenlemelerle uyumlu olarak çalışan bir kuruluş olma özelliğini taşıyor.  İşyeri madde testlerinin nasıl uygulanması gerektiği, idrarda, tükürükte ve saçta nasıl yapılması gerektiği, kimlerin bu alanda görev yapabileceği gibi birçok konu hakkında rehberler yayınlıyor ve düzenli olarak güncelliyor. EWDTS; Avrupa ülkeleri yanında tüm dünya ülkelerine işyeri madde testleri konusunda kılavuzluk ediyor. 

Ege Üniversitesi Madde Bağımlılığı, Toksikoloji ve İlaç Bilimleri Enstitüsü ile Metro A.Ş.  arasında yapılan protokol kapsamında işyeri madde testlerine başladı. Yeni iş başvurularında, şüpheli durumlarda şirketler tarafından Madde Bağımlılığı, Toksikoloji ve İlaç Bilimleri Enstitüsü laboratuvarlarına yönlendirilen kişilere analiz, raporlama ve danışmanlık hizmeti veriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir