Ege’de “Mental Talks Üniversite Buluşmaları”

Alperen Desti-Alparslan İnaç-Semiha Özkul

Üniversite öğrencilerinin geleceğini planlamalarına ve iş hayatına daha kolay atılmalarına yardımcı olmak amacıyla Ege Üniversitesi İsimsizler Topluluğu tarafından  ”Mental Talks Üniversite Buluşmaları” etkinliği düzenlendi.  Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde gerçekleşen etkinliğe çok sayıda öğrenci katıldı.  Etkinlikte konuşmacı olarak Mental Danışmanlık İşe Alım ve Yetenek Yönetimi Direktörü Uğur Karaboğa yer aldı.

İsimsizler Topluluğu Başkanı Savaş Aydın, konuşmasında davetlerini kabul ettikleri için Mental Danışmanlık ekibine teşekkür ederken, toplulukların amacını, nasıl kurulduğunu ve işleyişini anlattı.

Etkinlikte konuşan Uğur Karaboğa; kariyer planlama, yetenek keşfi, yetenek yönlendirmesi, mülakat teknikleri gibi konulardaki bilgi ve birikimlerini öğrencilerle paylaştı. Karşılıklı sohbet ortamında gerçekleşen programda, öğrencilerin üzerinde durduğu en önemli konu mülakat oldu. Bu alanda öğrencilerin merak ettiği soruları yanıtlayan Uğur Karaboğa, iş hayatına yeni atılacak öğrencilerin mülakatlarda nasıl davranması gerektiği hakkında bilgiler aktardı. Karaboğa, şirket mülakatlarında yöneltilen her soruyu bilmemenin gayet normal olduğunu, bu durumda söylenmesi gereken tek cümlenin “bilmiyorum” demek gerektiğini belirtti.

Program içerisinde farklı bölümlerden öğrencileri sahneye davet ederek canlı mülakat provaları yaptıran Karaboğa, artık şirketlerin yüz yüze mülakat yerine video mülakat sistemini tercih ettiklerini söyledi. Karaboğa, “Video mülakat, yüz yüze mülakattan daha zordur. Jest mimik, el hareketlerini kullanma imkanı video mülakatta daha kısıtlı olduğu için İnsan Kaynaklarını etkileme noktasında daha fazlasını yapmak durumunda kalabilirsiniz ” dedi. Karaboğa, öğrencilere kariyer planlamalarında etkili olacak  önerilerde bulunarak konuşmasını tamamladı.

Program sonunda Topluluk Başkanı Savaş Aydın, Uğur Karaboğa’ya katılımı için Teşekkür Belgesini takdim etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir