EÜ Teknopark’tan büyük başarı

“Küresel Temiz Teknolojiler Girişimcilik Programı”

EÜ Teknopark’tan büyük başarı

Ege Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi (TEKNOPARK) kuluçka firmalarından olan B-Preg,  Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Teşkilatı (UNIDO) tarafından Küresel Çevre Fonu (GEF) desteği ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayesinde ve TÜBİTAK’ın ev sahipliğinde 2014 yılından beri yürütülen  “Küresel Temiz Teknolojiler Girişimcilik Programı” (GCIP) birincisi oldu. Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, EÜ Mühendislik Fakültesi Tekstil Mühendisliği Bölümü Araştırma Görevlisi Burcu Karaca Uğural’ı ziyaret ederek başarısından dolayı tebrik etti.

Program kapsamında 10 temiz teknoloji girişimi, projeleri ile yer aldı. GCIP Program paydaşı ve Türkiye’de temiz teknolojiler konusunun resmi muhatapları Bakanlık ve bağlı kuruluşlarının üst düzey temsilcilerinin yer aldığı jürinin kararıyla ilk üçe giren firmalar açıklandı. Ege TEKNOPARK kuluçka firmalarından olan ve ulaşım sektörü için yakıt tasarrufu sağlayan ve karbondioksit -CO2-  emisyonlarını azaltmalarına yardımcı olan yüksek performanslı ve hafif doğal elyaflı kompozit malzemeler geliştirip üreten B-Preg, birinciliğe layık görüldü. Naturansa firması ikincilikte yer alırken, Sayisco firması ise üçüncü oldu.

Tarım ve Orman Bakanlığı (GEF Odak Noktası), Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) ve KOSGEB gibi paydaşlarla çalışmalarını yürüten GCIP kapsamında bugüne kadar enerji verimliliği, yenilenebilir enerji, su verimliliği, atık yönetimi, yeşil binalar, akıllı ulaşım ve ileri malzemeler alanlarında çalışmakta olan +100 temiz teknoloji girişimi desteklendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir