Ege’den Erasmus öğrencilerine oryantasyon programı

İZMİR(Ege Ajans)-  ERASMUS Plus Programı kapsamında Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden 2018-2019 eğitim-öğretim yılı güz döneminde Ege Üniversitesi’ne (EÜ) gelen uluslararası öğrenciler için oryantasyon programı gerçekleştirildi.

Ege Üniversitesi Sosyal Tesislerinde düzenlenen oryantasyon programında uluslararası öğrencilerle bir araya gelen Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Nitelikli eğitim kadrosu ve gelişmiş araştırma alt yapısı ile Ege Üniversitesi Türkiye’nin ve dünyanın en başarılı üniversitelerinden birisidir. Ege Üniversitesi, ilklerin öncülüğünü yapan Türkiye’nin en seçkin üniversitelerindendir. Üniversitemiz sizlerin ihtiyaç duyacağı her türlü olanağı barındırmaktadır. Sadece eğitim olanakları ile değil, spor, sanat ve kültürel faaliyetleri ile de öğrenci odaklı bir üniversitedir” dedi.

Ege Üniversitesinin ulusal ve uluslararası alandaki başarılarından bahseden Rektör Prof. Dr. Budak, “Avrupa Birliği ile bütünleşme sürecinde Ege Üniversitesi olarak özellikle eğitim alanında üzerimize düşen yükümlülükler ve görevleri yerine getirmeye devam ediyoruz. Üniversitemiz,  Avrupa Birliği proje çalışmalarında gerekli eşgüdüm ve koordinasyonun sağlanması ve değişim programlarının etkin bir şekilde yürütülmesi konularında çalışmalarını sürdürmektedir. Ege Üniversitesi uluslararası ilişkilerin geliştirilmesine ve çeşitlendirilmesine büyük önem vermektedir. Üniversitemiz Avrupa Komisyonu’na DS (Diploma Supplement) Label başvurusunu yapmıştır ve Türkiye’de DS Label alan ilk 2 üniversiteden birisi olmuştur.  Erasmus Plus Programı, eğitim, gençlik ve spor alanlarında yeni ihtiyaçlara yönelik Avrupa 2020 Stratejisi hedeflerine uygun olarak, kişilere yeni beceriler kazandırılmasını, onların kişisel gelişimlerinin güçlendirilmesini ve farklı sektörler arasında işbirliğini teşvik eden daha etkili araçlar sunarak istihdam olanaklarının artırılmasını amaçlamaktadır.  Erasmus Plus, yükseköğretimde kaliteyi artırmayı, yükseköğretim kurumlarının birbirleri ve iş dünyası ile işbirliğini güçlendirmeyi sağlayan önemli bir programdır” dedi.

Ege Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı Öğrenci Değişim Programları Ofisi tarafından düzenlenen oryantasyon programında, uluslararası öğrencilere, İzmir ve Ege Üniversite kampüsünde yaşam kültürü hakkında bilgiler verildi. Ayrıca Erasmus öğrencileri için düzenlenen kültürel ve tarihi içerikli geziler ile aktiviteler tanıtıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir