Egeli Milli Sporcu Bengisu Avcı mutluluğunu Rektör Budak’la paylaştı

Zeynep Kurtboğan

İZMİR(Ege Ajans)- Ege Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi
Antrenörlük Eğitimi Bölümü Öğrencisi Bengisu Avcı, İngiltere ve Fransa’yı ayıran Manş Denizi’ni yüzerek en hızlı geçen Türk kadını olarak adını tarihe yazdırdı. Genç sporcu Türkiye’ye döner dönmez EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’ı ziyaret etti. Avcının mutluluğunu paylaşan Rektör Budak, “Öğrencimizle gurur duyuyoruz dedi. Ege Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü öğrencisi 22 yaşındaki Bengisu Avcı, geçen yıl deneyip hipotermi nedeniyle tamamlayamadığı Manş Denizi geçişini bu yıl başardı. Yüzme sporuyla 6 yaşında tanışıp açık su yarışlarında birçok derece elde eden, 2 yıldır Manş hayalini gerçekleştirmek için antrenman yapan milli sporcuya Manş Denizi’ni geçişinde yakınındaki teknede annesi Meserret Avcı, mentör antrenörü Kamil Resa, beslenme yardımcı antrenörü Matt Duggan ve gözlemci hakem Keith Oiller eşlik etti.

47 KİLOMETRE YÜZDÜ

Channel Swimming Association’ın belirlediği kurallar gereği tekneye dokunması ve termal koruyucu, yüzmeyi kolaylaştıran mayolar giymesi yasak olan sporcu, yaz aylarında bile sıcaklığı 14 ile 17 santigrat derece arasında değişen suda tam 47 kilometre boyunca yüzdü. Suya girdikten 11 saat 29 dakika sonra Fransa kıyısındaki Cap Gris Nez’e ulaşan Bengisu, bu dereceyle Manş’ı en kısa sürede geçen Türk kadını oldu.

İLK ZİYARET REKTÖR BUDAK’A

Türkiye’ye dönüş yapan milli sporcu, EÜ Spor Bilimleri Dekanı Prof. Dr. Timuçin Gençer ile EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’ı makamında ziyaretetti. Genç sporcuyu tebrik edip mutluluğunu paylaşan Rektör Budak, Avcı’yla gurur duyduğunu dile getirdi. Rektör Budak, “Öğrencimiz Bengisu Avcı Manş Denizini en hızlı geçen Türk kızımız oldu. Gurur duyduk kendisiyle bizim için çok daha özel olanı öğrencimiz olması. Öğretim üyelerimizin üzerinde emeğini olması bizim için ayrı bir gurur kaynağı. Ben kızımızı tebrik ediyor ve
başarılarının devamını diliyorum. Maddi ve manevi her zaman Ege Üniversitesi
olarak yanında olacağımızı söylemek istiyorum” dedi.
İLK DENEMESİNDE BAŞARISIZ OLDU, MÜCADELEYİ BIRAKMADI
Ege Üniversitesi Spor Kulübü bünyesinde henüz 6 yaşındayken yüzme sporuyla tanıştığını belirten Avcı, “2009 yılında açık su yüzme branşına başladım. Bu branşta milli takıma girdim ve çeşitli başarılar elde ettim. Açık suyu çok sevdiğimi fark ettim ve açık su maratonlarına katılmaya başladım” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir