Ege’den mezun hemşireler bir araya geldi

Dekan Bilge, “Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi’nin 5 bin 100 mezunu bulunuyor”

 Ege’den mezun hemşireler bir araya geldi

 Ataberk Sağırlar- Ceren Renci

Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi mezunları, “Ege Üniversitesi Hemşirelik Mezunları Buluşuyor” etkinliğinde bir araya geldi. Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen etkinliğe, Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşegül Bilge, Hemşirelik Fakültesi Mezunlar Derneği Başkanı Doç. Dr. Figen Yardımcı, Ege Üniversitesi Hastanesi Hemşirelik Hizmetleri Müdürü Hatice Gözmen ve mezunlar katıldı.

Konuşmasına Hemşirelik Haftasını kutlayarak başlayan Dekan Prof. Dr. Ayşegül Bilge, Ege Üniversitesi Hemşirelik Mezunları Derneği tarafından yaptırılan ve geliri mezunlar derneğine bağışlanarak, üniversite öğrencilerine burs sağlanması amacıyla satışa sunulan tişörtle kürsüye çıktı. Prof. Dr. Bilge, “Bugün bu şekilde giyinmemin nedeni, evinize geldiğinizi hissetmeniz. Çünkü sizleri daha çok aramızda görmek istiyoruz. Her zaman birlikteliği sağlamak istiyoruz. Ege Üniversitesi tarihi, hemşirelik ile başlıyor. 5 bin 100 mezunumuz var. Ben bir psikiyatri hemşiresi olarak diyorum ki; kar tanesi değil, kartopu, hatta çığ olabilecek güçteyiz ve gittiğimiz her yere de birlikte ve bütün olarak gösterdiğimiz gücümüzü yansıtabilecek nitelikteyiz. Sizlerle daha çok birlikte olabilmek için hocalarımız; ‘Yüksek Hemşirelik Okulu’ndan Hemşirelik Fakültesi’ne 60 yıl’ adlı kitabı yazdı. Üniversitemizin tarihini oluşturuyoruz. 2018 yılı Şubat ayında mezunlarımızı buluşturmaya karar verdik ve mezunlarımızla iletişim haline geçtik. Bir bütün olarak geçen yılki buluşmanın devamını bugün gerçekleştiriyoruz. Sizlerin üniversitemize her zaman rahatça girebilmeniz için hazırlanan mezun kartını almanızı rica ediyorum. Bundan sonra her sene tüm mezunlar buluşacağız. Yani tüm Ege Üniversitesi Kampüsü buluşacak” diye konuştu.

“Biraz daha umut, biraz daha güven”

Ege Üniversitesi Hemşirelik Hizmetleri Müdürü Hatice Gözmen, 1999 yılında hayata geçirilen derneğin, ilk adının; Ege Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu Mezunları Derneği olduğunu ve açılış amacının Hemşirelik Fakültesi olabilmek olduğunu belirtti. 2017 Nisan ayında günümüzdeki adını alan; Ege Üniversitesi Hemşirelik Mezunları Derneği’nin işleyiş biçimini anlatan Gözmen şunları dile getirdi; “Derneğimizin ilk kuruluşundaki amaç tüm hemşirelik öğrencilerini tek bir çatı altına toplayabilmekti. Derneğimizin gelir kaynakları bağış ve yardımlardan oluşmaktadır. Elde ettiğimiz gelirler ile 2018-2019 eğitim öğretim döneminde öğrenim gören 13 öğrenciye, 9 ay boyunca aylık 200 TL burs verilmiştir. Bu yıl 11 bağışçımız bizimle beraber. Bu sayının artırılması için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Dernek kurulu ve fakültemizin adının yazılı olduğu ürünleri satarak bağış miktarını artırmayı hedefliyoruz. Bağışlarınızla öğrencilerimize biraz daha umut, biraz daha güven sunduğunuz için teşekkür ediyoruz”

Konuşmaların ardından etkinliğe katılamayan, şehir dışında görevde bulunan hemşirelik mezunlarının gönderdiği videolar izlendi. Ege Üniversitesi’nden 2014 yılında mezun olan Abdullah Çakır’ın mesajı büyük beğeni topladı. Çakır mesajında “ Tüm Ege Üniversitesi ailesine merhaba, ben 2014 mezunuyum. Şu an Şırnak Silopi Devlet Hastanesi’nde çalışıyorum. 5 yıllık meslek hayatımda Egeli olmanın ayrıcalıklarını her zaman hissettim. Eğitim kalitesi, mesleğe bakış açısı, sosyal olarak insana kattıkları inanılmaz. Bu sene ilimde yılın hemşiresi seçildim. Ödülümü de Ankara’da bakan yardımcımızdan aldım. Bunda Ege mezunu olmamın ayrıcalığını yaşadım. İyi ki Egeliyim” ifadelerine yer verdi.  Buluşma sırasında mezunlar, anılarını paylaşıp keyifli dakikalar geçirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir