EÜ Kapalı Olimpik Yüzme Havuzu yaz-kış İzmirlilere hizmet veriyor

Emre Tezcan-Kübra Ceylan-Mertcan Ayaz

İZMİR(Ege Ajans)- İzmirlilerin gözde spor merkezlerden birisi olarak bilinen Ege Üniversitesi Prof. Dr. Sermed Akgün Olimpik Kapalı Yüzme Havuzu, dört mevsim her yaştan sporsevere hizmet veriyor.

Ege Üniversitesi Prof. Dr. Sermed Akgün Kapalı Olimpik Yüzme Havuzu, olimpik standartlarda, 50 metre uzunluğunda, 21 metre genişliğinde, 2 bin seyirci kapasiteli, kapalı bir yüzme havuzu. Havuz normal zamanlarda 21 metrelik 20 kulvar, çeşitli organizasyonlar ve özel antrenmanlar sırasında ise 50 metrelik 8 kulvar şeklinde kullanılıyor

Prof. Dr. Sermed Akgün Kapalı Olimpik Yüzme Havuzu hakkında bilgiler veren Tesis Yöneticisi Mert Karakoç, “Havuzun su kalitesini belirleyen değerler elektronik sistemlerle ölçülerek gerekli müdahaleler aynı sistemlerle yapılmaktadır. Havuzun su sıcaklığı yaz ve kış sezonunda, kulüp sporcularının ve küçük kullanıcıların ortak bir şekilde antrenman yapabilmesi için uygun olan 27 derecede tutuluyor. Kullanılan bütün malzemeler Sağlık Bakanlığı tarafından onay alınarak düzenli olarak raporlarla kontrol ediliyor. Havuz suyunun hijyenik kalabilmesi için havuz operatörü tarafından günde en az üç defa yapılan su analizlerinin haricinde her ay düzenli olarak Sağlık Bakanlığı’nın yetkilendirdiği kurum ve kuruluşlar ile Halk Sağlığı Laboratuvarlarına su numunesi gönderiliyor ve gelen sonuçlar Sağlık Bakanlığı tarafından kontrol ediliyor. Havuzda cankurtaranlar sürekli olarak görev yapıyor. Herhangi bir yaralanma ve acil sağlık sorunlarına müdahale etmek için sağlık görevlisi mevcut” diye konuştu.

Mert Karakoç, “Üniversitemiz yüzme havuzunda yıl boyu sürekli olarak aylık dönemlerden oluşan yüzme kursları veriliyor. Kurslar halka açık olup, 6 – 16 yaş grubu çocuklar için ve  16 yaşından büyükler için kurs kategorileri bulunuyor. Ayrıca yüzme bilmeyen veya yüzme seviyesini geliştirmek isteyenler için serbest yüzme saatleri gibi çeşitli aktiviteler düzenliyoruz. Tesisin öncelikli amacı Ege Üniversitesi öğrencileri ile akademik ve idari personelinin spor yapabileceği sağlıklı bir ortam yaratmak olmakla beraber günün belli saatlerinde tesis üniversite dışından da her yaştan kişilere de hizmet veriyor. Havuzda yüzme, su topu, sualtı ragbisi, atlama gibi su sporlar yapılıyor. Bu etkinlikler yaz ve kış olmak üzere devam ediyor” diye konuştu.

Sağlık Bakanlığının havuz hijyeni ve havuz suyu kalitesi açısından yaptığı incelemeler sonucunda, “Temiz Havuz Sertifikası” verilen Ege Üniversitesi Prof. Dr. Sermed Akgün Kapalı Olimpik Yüzme Havuzu, Ege Bölgesinin ilk “Temiz Havuz Sertifikalı” tesisi olarak biliniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir