Ege Üniversitesi Senatosu Kudüs İçin Olağanüstü Toplandı

Ege Üniversitesi Senatosu’ndan ABD ve İsrail Yönetimlerini Kınama Açıklaması

İZMİR(Ege Ajans)- Ege Üniversitesi Senatosu, Kudüs için olağanüstü toplandı. İsrail’in masum Filistin halkına yönelik gerçekleştirdiği insanlık dışı katliamı kınamak için Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Ege Üniversitesi Senatosu’nu olağanüstü toplantıya çağırdı. Rektör Prof. Dr. Necdet Budak başkanlığında olağanüstü toplanan EÜ Senatosu, bir açıklama yayınladı.

EÜ Senatosu’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyan Amerika Birleşik Devletleri(ABD), Tel Aviv’deki Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşıma kararı ile Ortadoğu’da ciddi bir kaos ortamı yaratılmasına neden olmuştur.  Bu eylem Uluslararası hukuk ve Birleşmiş Milletler kararlarının hiçe sayıldığının bir göstergesidir. Bu doğrultuda Filistin halkına yönelik gerçekleştirilen baskı ve zulüm kabul edilemez. Ortadoğu’da yaratılan kaos ve istikrarsızlık ortamı tüm dünyayı doğrudan ilgilendirmektedir. Amerika Birleşik Devletleri yönetimi, İsrail’in Filistin halkına yönelik zulmüne ortak olmaktadır. Filistin halkının hakları gasp edilmekte, yaşam özgürlükleri ellerinden alınmakta ve Filistinli kardeşlerimiz tarihin her döneminde kınanması gereken bir soykırıma maruz bırakılmaktadır.

Ege Üniversitesi Senatosu olarak Uluslararası hukuk ve Birleşmiş Milletlerin aldığı kararları göz ardı eden ABD ve İsrail Yönetimi’ni, 14 Mayıs 2018 tarihinde Gazze’de masum halka yönelik gerçekleştirilen silahlı saldırı ile dünya barışına verdiği zarar ve insanlık dışı eylemlerinden dolayı kınıyoruz.

Tüm Dünya devletlerini, barış ve huzur ortamı yaratmak için bir olmaya davet ediyoruz. Gazze’de meydana gelen saldırıda hayatlarını kaybeden Filistinli kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir