Prof. Dr. Ihara “Kimya yoluyla kendimizi ve evreni anlıyoruz”

Ege Üniversitesi’nde “Supramoleküler Jel:  Temel Fikirden Uygulamaya Geçiş” Semineri

Prof. Dr. Ihara “Kimya yoluyla kendimizi ve evreni anlıyoruz”

Ege Kesebir – Cihangir Kılıç – Hüseyin Demirci

İZMİR(Ege Ajans)- Japonya Kumamoto Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hirotaka Ihara, Ege Üniversitesi(EÜ) Mühendislik Fakültesi  Kimya Mühendisliği Bölümü Konferans Salonu’nda “Supramoleküler Jel:  Temel Fikirden Uygulamaya Geçiş” konulu  seminer verdi. Seminere, EÜ Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bikem Övez, EÜ Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü Kimyasal Teknolojiler Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nalan Kabay,  bölüm akademisyenleri ve öğrenciler katıldı.

Ege Üniversitesi’ne 17 yıl aradan sonra tekrar misafir olduğunu ifade eden  Prof. Dr. Ihara, Ağustos ayında daha kapsamlı bir seminer için tekrar Ege Üniversitesi’ni ziyaret edeceğini söyledi. Prof. Dr. Ihara,  Ege Üniversitesi ve Kumamoto Üniversitesi arasında 2001 yılında yapılan anlaşma kapsamında kimya alanında karşılıklı çalışmalar yürüttüklerini belirtti.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan EÜ Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü Kimyasal Teknolojiler Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nalan Kabay, konuşmacı Prof. Dr. Hirotaka Ihara ve çalışmaları hakkında katılımcıları kısaca bilgilendirdi.

Seminerde, Prof. Dr. Hirotaka Ihara,  kimyada nano açılar, moleküler kimya, molekül ötesi bileşikler, fonksiyonel materyaller ve profesyonel nano teknolojileri konularında bilgiler verdi. Moleküller arası jel ve fikirden uygulamaya geçiş çalışmaları hakkında önemli bilgiler aktaran Prof. Dr. Ihara, “Geleceğin şekillenmesinde kimya en önemli bilim alanlarından biri olarak öne çıkıyor. Maddeyi ve yapısını bize gösteriyor. Biz bu yolla kendimizi ve evreni anlıyoruz” dedi.

Birçok patent başvurusu ve makale çalışması bulunan Prof. Dr. Hirotaka Ihara, Ege Üniversitesi ile Kumamoto Üniversitesi arasındaki bilimsel çalışmalara yönelik işbirliğinin önceki yıllarda olduğu gibi devam edeceğinin altını çizdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir