Egeli bilim insanı Prof. Dr. Başaran “ALLPI- Yıllık Bölgesel Danışma Forumu”na katıldı

İZMİR (Ege Ajans)- Egeli bilim insanı Prof. Dr. Başaran “ALLPI- Yıllık Bölgesel Danışma Forumu”na davetli konuşmacı olarak katılarak sektörle ilgili hazırladığı akademik raporu sundu.

Doğu ve Güney Afrika Ortak Pazarı (COMESA) bünyesinde faaliyet gösteren Afrika Deri ve Deri Ürünleri Enstitüsü (ALLPI) tarafından bu yıl 13’üncüsü düzenlenen “Yıllık Bölgesel Danışma Forumu” toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya, Ege Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Bahri Başaran davetli konuşmacı olarak katıldı. Toplantıda, Prof. Dr. Başaran  “Environmental Conservancy Through Conversion of Tannery Wastes into Leather Board” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

Forum ile ilgili bilgi veren Prof. Dr. Başaran, “9 yıldır bu platformun içinde bölgesel kalkınma çalışmalarına destek veriyoruz. Ayrıca forumun Akademi Platformunun aktif üyeliğini sürdürüyorum. Özel sektör, kamu ve akademi paydaşlığında her yıl olağan olarak düzenlenen toplantıda bir önceki forumda alınan kararların gelişimi izlendi. Toplantıda ekonomik ve teknik işbirliği imkânları değerlendirildi.  Teknoloji transferi ile bölgesel kalkınma fırsatları tartışılarak yetkinlik ve beceri kazandırma çalışmalarıyla sosyoekonomik gelişme potansiyelleri analiz edildi. Ayrıca,  akademik işbirlikleri ile altyapı ve birikim oluşturma gündemi görüşüldü.

Yaptığı sunumun içeriğine değinen Prof. Dr. Başaran, “Sektörel teknolojik gelişmeler ve bölgesel etkiler ile ilgili hazırlamış olduğum akademik değerlendirme raporunu sundum.  Ayrıca ALLPI Akademi Platformu’nun ağustos ayında gerçekleştirdiği Ege Üniversitesi ziyaretinin izlenimleri ve işbirliği imkânları ile ilgili ortak çalışma olanakları konusunda Zambia Copperstone Üniversitesi Rektörü Prof. Sitwala Mundia tarafından bir sunum yapıldı. Ege Üniversitesinin altyapısı ve birikimi tanıtılarak öğrenci ve akademik personel değişim imkânları değerlendirildi” diye konuştu.

Ege Üniversitesi’nin resmi partner olduğu ve COMESA üyesi 15 ülkeden 96 delegenin katıldığı toplantı “Develop Africa’s Leather Value Chain Through Research, Business Linkages and Technology Transfer”  temasıyla gerçekleştirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir