Ege’den Şehit Astsubay Öz kütüphanesine destek

İZMİR(Ege Ajans)- Ege Üniversitesi Merkez Kütüphanesi tarafından Rektör Prof. Dr. Necdet Budak’ın talimatıyla Bitlis’te çığ düşmesi sonucu şehit olan Astsubay Çavuş Hilmi Öz adına memleketi Denizli’deki fen lisesinde kurulan kütüphaneye kitap gönderilerek destek sağlanacak. Rektör Budak, toplumun farklı kesimlerinden gelen kitap taleplerini imkanlar doğrultusunda karşılamaya çalıştıklarını söyledi.
Bitlis’in Hizan İlçesi’nde geçen Ocak ayında çığ düşmesi sonucu şehit olan 5 askerden Jandarma Sağlıkçı Astsubay Çavuş Hilmi Öz (22) adına memleketi Denizli’deki Şevkiye Özer Fen Lisesinde, babası Özer Öz’ün girişimleriyle kütüphane kuruldu. Kitap kampanyası için destek istenen Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak çağrıya hemen cevap verdi. Rektör Budak’ın talimatıyla EÜ Merkez Kütüphanesi tarafından Denizli’deki fen lisesine gönderilmek üzere 201 kitap hazırlandı. Aralarında Ege Üniversitesi yayınları, Türkçe ve İngilizce romanların da bulunduğu kitapların lise öğrencilerine yönelik olduğu kaydedildi.
“TALEPLERİ KARŞILAMAYA ÇALIŞIYORUZ”
Toplumun farklı kesimlerinden gelen kitap taleplerinin karşılanmaya çalışıldığını kaydeden Rektör Budak, “Elimizden geldiği kadar toplumun ve okulların taleplerini gidermeye çalışıyoruz. Buradaki kitaplar Denizli Çivril’deki Şevkiye Özer Fen Lisesi’nde, aynı zamanda dostum da olan Özer Öz’ün şehit oğlu Hilmi Öz adına açılan kütüphaneye gönderilecek. Ege Üniversitesi olarak kitap anlamında katkıda bulunmak üzere hazırlık yaptık. Diğer taraftan da cezaevinde üniversiteye giriş sınavlarına hazırlanan mahkumlara da kitap desteği sağlıyoruz. Merkez kütüphanemizde ağırlıklı olarak bilimsel, hoca ve öğrencilerimizin talep ettikleri uluslararası arenadaki kitaplar yer alıyor. Buna ek olarak üniversiteye hazırlık, genel kültüre yönelik okunması gereken kitaplar da kütüphanemizde bulunuyor. Bu kitaplardan elimizde fazla olanları, kütüphanemize bağışlananları ya da kendi imkanlarımızla aldıklarımızı bizden talep edenlere ulaştırmaya çalışıyoruz” diye konuştu. Budak, Fen lisesinin dışında, Menemen T Tipi Cezaevi’nde yatan ve üniversiteye giriş sınavlarına hazırlanmak isteyen tutukluların talebi üzerine de cezaevine 24 kitabın gönderileceğini dile getirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir