“EÜ Orman Okulu” 8 bin öğrenciye ormanın önemini anlatacak

EÜ’de “Ormanların Önemi ve Korunması” semineri

 “EÜ Orman Okulu” 8 bin öğrenciye ormanın önemini anlatacak

 Tarık Çiçek-Alaattin Serdar Çetin- Tanna Briliant Dwizky

İzmir’de yaşanan orman yangınlarının ardından harekete geçen Ege Üniversitesi, Türkiye’nin İlk Orman Okulunu kurdu. Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Bornova İlçe Eğitim Müdürlüğü, İzmir Orman Bölge Müdürlüğü ortaklığında imzalanan protokol dahilinde Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak desteğiyle EÜ Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi bünyesinde Ege Üniversitesi Orman Okulu kuruldu. Kurulan Orman Okulu’nun yeni hedefi, 8 bin öğrenciyi ormanlar, biyoçeşitlilik ve iklim değişikliği hakkına bilinçlendirmek.

Ege Üniversitesi (EÜ) Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde “Ormanların Önemi ve Korunması” semineri gerçekleştirdi. Semineri, Ege Üniversitesi Çevre Uygulama ve Araştırma Müdürü Prof. Dr. Dinçer Ayaz verdi.

  “Ormanlar; ekonomimiz ve  ekolojimizin temelidir”

Toplumun, ormanların korunması konusunda bilinçlendirilmesinin gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Ayaz “Ormanlar; ekonomimiz, ekolojimiz ve geleceğimizin temelleridir. Ormanlar için en büyük tehdit ise orman yangınlarıdır. Orman yangınlarının büyük bir çoğunluğu bilinçsizlik ve ihmal sonucunda çıkmaktadır. Bu sebeple toplumun bilinçlendirilip duyarlı hale getirilmesi gerekmektedir. Toplumun bilinçlendirilmesine küçük yaştan başlanmalıdır çünkü ağaç yaşken eğilir” dedi.

Prof. Dr. Ayaz, Orman Okulu kapsamında ilkokul 4. Sınıf öğrencilerini bilinçlendirmek amacıyla, Ege Üniversitesi katkılarıyla uzmanlar tarafından bir kitapçık hazırladıklarını söyledi. Kitapçıkta ormanların önemi, biyoçeşitliliğin önemi ve küresel iklim değişikliği konularına değinildiğinden bahseden Prof. Dr. Ayaz “Kitapçık ilkokul öğrencilerine uygun ve dikkatlerini çekecek şekilde tasarlandı” dedi.

Dinleyicilerin sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Ayaz gelecekte de toplumun bilinçlenmesi adına çalışmalara devam edeceklerini söyleyerek semineri sonlandırdı.

Ege Üniversitesinin katkılarıyla hazırlanan kitapçık dahilinde Ege Üniversitesi öğrencileri tarafından Bornova ilçesinde 18 okulda bin 900 ilköğretim öğrencisine sunumlar yapılacak. Aralık ayında yapılacak sunumların yanı sıra her okul için okula bağışlanmak üzere bilgi panosu ve kitap ayraçları hazırlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir