EÜ İletişim’den “Yeni Zamanlar ve Halkla İlişkiler Sempozyumu”

Türkiye’de hakla ilişkiler mesleğinin kurucusu ve hocası Prof. Dr. Alâeddin Asna  anısına EÜ’de sempozyum düzenlenecek

EÜ İletişim’den  “Yeni Zamanlar ve Halkla İlişkiler Sempozyumu”

Ceyda Bostancı – Eylül Nurkanlı

İletişimci, radyocu, gazeteci, akademisyen, profesör, şair ve yazar, A&B İletişim’in kurucusu Prof. Dr. Alâeddin Asna anısına, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından sempozyum düzenlenecek. 29-30 Nisan 2020 tarihlerinde Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan sempozyum “Yeni Zamanlar ve Halkla İlişkiler Sempozyumu” başlığı altında “İletişim Eğitiminin Geleceği” temasıyla gerçekleştirilecek. Konferansın başkanlığını EÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dilek Takımcı üstlenirken eş başkanlığını ise EÜ İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mine Saran yapacak. Konferans hakkında bilgi veren Prof. Dr. Saran, dördüncü kez düzenlenecek olan sempozyumda hedeflerinin, dijital, siyasal, ekonomik ve toplumsal bir dönüşüm halinde olan dünyada, iletişim disiplininde eğitimin ne yöne evrilmesi gerektiği konusuna çözüm önerileri getirmek, iletişim disiplinini ileriye götürecek farklı düşüncelerini dinlemek ve tartışmak, olduğunu söyledi.

Bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan sempozyumun ilki;  Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde “Dijital Gerçeklikte Halkla İlişkilerin Evrimi” temasıyla, ikincisi Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde, “Yeni Zamanlar ve Halkla İlişkiler” temasının disiplinlerarası bir perspektifi konusuyla ve üçüncüsü ise Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi’nde  “Post Truth” ve “Halkla İlişkiler” ilişkisinin kültür, siyaset, yeni medya ve etik ekseninde tartışıldı. EÜ İletişim Fakültesi’nde düzenlenecek olan sempozyum ise “Yeni Zamanlar ve Halkla İlişkiler Sempozyumu” başlığı altında “İletişim Eğitiminin Geleceği” temasıyla gerçekleşecek.

İletişim sektöründe çalışan herkese ve öğrencilere açık olacak sempozyum, her yıl bir başka iletişim fakültesinin işbirliği ve yeni bir başlıkla düzenlenmeye devam edecek.

PROF. DR. ALÂEDDİN ASNA KİMDİR?

İstanbul’da 1940 yılında doğan Asna, 1961 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin Ekonomi Bölümü’nü bitirdi. ABD’deki Michigan Devlet Üniversitesi’nin İletişim Sanatları Bölümü’nde iletişim konusunda yaptığı yüksek lisans eğitimini 1964 yılında tamamladı. 1974’te, Türkiye’nin ilk halkla ilişkiler şirketi “A&B Halkla İlişkiler”i kurdu ve fiili olarak 1995 yılına kadar çalıştı. Asna’nın yönetimindeki A&B, 200’e yakın ulusal-uluslararası kuruluş ve organizasyona halkla ilişkiler danışmanlığı yaptı, 1991 yılında Uluslararası Halkla İlişkiler Derneği’nin (IPRA) Altın Küre ödülünü aldı. Asna, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde sürdürdüğü görevin yoğunlaşması üzerine, 1995 yılında şirket ortaklığından ve yönetiminden ayrılarak yalnızca eğitim faaliyetleriyle ilgilenmeye başladı. Asna’nın, A&B İletişim’in Yönetim Kurulu Üyesi ve Danışmanı olarak sürdürdüğü çalışmalar, 4 Ağustos 2015 tarihindeki vefatına kadar devam etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir