OSMANLI ENGEREĞİNİN YENİ ALT TÜRÜ KEŞFEDİLDİ

Türkiye ile Yunanistan’da görülen ve Osmanlı Engereği olarak bilinen türün yeni bir alttürü Antalya Geyik Dağları’ndan tanımlandı. Ege Üniversitenin de aralarında bulunduğu üç üniversiteden bilim insanının ortaklaşa yürüttüğü çalışmalar, yabancı bir bilim dergisinde de yayınlandı.

Ege, Celal Bayar ve Çanakkale Onsekiz Mart üniversitelerinden bir grup bilim insanı, Türkiye ile Yunanistan’da dağılış gösteren ve Osmanlı Engereği olarak bilinen türün yeni bir alttürünü Antalya Geyik Dağları’ndan tanımladı. Ege Üniversitesi (EÜ) Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’ı ziyaret eden EÜ Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dinçer Ayaz, yeni alttür ve çalışmalarına ilişkin bilgiler verdi. Yürüttükleri çalışmaların bilimsel bir dergide yayınlandığını vurgulayan Prof. Dr. Ayaz, “Bu yeni tanımlanan engereği, daha önce Anadolu engereğinin bir alttürünün tanımlandığı Antalya’nın Gündoğmuş ilçesinin yüksek kesimlerinde keşfettik. Antalya’nın içsu ve karasal biyoçeşitliliğinin belirlenmesine yönelik proje kapsamında tespit edilen bu yeni alttüre ülkemizin önde gelen herpetologlarından ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemal Varol Tok’a atfen ‘Varol’un Şeritli Engereği – Montivipera xanthina varoli’ adı verildi” diye konuştu.

ALTTÜR GELECEKTE ZARAR GÖREBİLİR

Dünyada yaklaşık 4 bin yılan türünün yaşadığını söyleyen Prof. Dr. Ayaz, Türkiye’de ise çoğu zehirsiz 60’a yakın yılan türünün dağılım gösterdiğine değindi. Türkiye’deki zehirli yılan türlerinin çoğunluğunun Engerekgiller ailesine dahil olduğunu dile getiren Prof. Dr. Ayaz, “Anadolu, 15’i aşkın engerek türüne ev sahipliği yapıyor. Ne yazık ki engerekler zehirli olmaları nedeniyle geçmişte olduğu gibi günümüzde de yanlış anlaşılmış türlerdendir. Bu nedenle her yıl birçok engerek kasten veya yanlışlıkla öldürülüyor. Bu takson ile birlikte Türkiye’de yaşayan endemik sürüngen taksonlarına bir yenisi daha eklenmiş oldu. Zehirli olduğu için doğada insanlar tarafından kasten veya yanlışlıkla öldürülmesi nedeniyle ‘Varol’un Şeritli Engereği’nin popülasyonu gelecekte zarar görebilir. İnsanlarla ortak bir besini olmayan ve genellikle yakalanmaya çalışılmadığında insana zararı dokunmayan bu yeni yılanın, ülkemizin zengin biyolojik çeşitliliğine dahil olması ve gelecek nesillere aktarılmasına önem veriyoruz” dedi.

“HOCALARIMIZI TEBRİK EDİYORUM”

Keşfedilen türün Türkiye’nin biyoçeşitliliğine kazandırıldığını kaydeden Rektör Budak, “Üç üniversiteden hocalarımızdan oluşan ekip önemli bir çalışmaya imza attı. Değerli hocalarımızı bu çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum. Ege Üniversitesi olarak bu çalışmaların her zaman destekçisiyiz” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir