Bilim İnsanları Ege’yi Tercih Etti

Dünyanın sayılı üniversitelerinde görev yapan akademisyenler, çalışmalarını sürdürmek için Ege Üniversitesini (EÜ) tercih ettiler. “TÜBİTAK 2232 Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı” kapsamında, dünyanın en iyi ilk 10 üniversitesi arasında yer alan Oxford Üniversitesinden Dr. Özkan Doğanay sağlık alanında, Hindistan Anna Üniversitesinden Dr. Senthil Rethinam ise Biyoteknoloji alanında üst seviye bilimsel çalışmalarını Ege Üniversitesinde yürütmeyi tercih ettiler. Ayrıca EÜ, program kapsamında desteklenen 2 araştırmacı ile ilk 10 üniversite içeresinde yer aldı.  EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Göreve geldiğimiz günden itibaren Ege Üniversitesinde oluşturduğumuz Ar-ge ve inovasyon ortamı bizi bir çekim merkezi haline getirdi” dedi.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Budak, “Akademisyenlerimiz, özellikle TÜBİTAK programları kapsamında önemli başarılara imza atmaya devam ediyorlar. Başkan Prof. Dr. Hasan Mandal da üniversitemize gerçekleştirdiği ziyaretler esnasında bu durumdan memnuniyetini dile getirdi. Araştırma üniversitesi olma yolunda oluşturduğumuz Ar-ge ve inovasyon ortamı ile Ege Üniversitesi bilim adamları için adeta bir çekim merkezi oldu. TÜBİTAK 2232 Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı kapsamında önemli üniversitelerden değerli iki bilim insanı çalışmalarını yürütmek için EÜ’ye gelecekler. Sağlık ve Biyoteknoloji alanında önemli çalışmalara imza atacaklarına inanıyorum” diye konuştu.

İki önemli bilim insanının Ege Üniversitesini tercih etmesi ile TÜBİTAK 2232 Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı kapsamında EÜ, TÜBİTAK desteği ile sağlık ve biyoteknoloji alanında Ar-Ge alt yapısını güçlendirecek. Ayrıca her bir araştırıcı, kendi alanlarında burslu olarak 5 doktora öğrencisi yetiştirerek bilim insanlarının yetişmesine katkı sağlayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir