Ege’de “5 Haziran Dünya Çevre Günü” dolu dolu kutlanacak

Efecan Sezgin-Düzgün Bulut

Birleşmiş Milletler tarafından dünya üzerindeki biyoçeşitliliğin korunmasının önemine dikkat çekmek amacıyla “5 Haziran Dünya Çevre Günü” olarak kutlanıyor.

Ege Üniversitesi Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi, “5 Haziran Dünya Çevre Günü”ne dikkat çekmek için 29-31 Mayıs tarihleri arasında çeşitli etkinlikler düzenleyecek.

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Konferans Salonunda 30 Mayıs 2019 tarihinde bir panel gerçekleştirilecek. Panelde açılış konuşmalarını İzmir Valisi Erol Ayyıldız, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Çevre Şehircilik İzmir İl Müdürü Ömer Albayrak ve Ege Üniversitesi Çevre Merkezi Müdürü Prof. Dr. Dinçer Ayaz yapacak.

Panel Sıfır Atık Projesi kapsamında Çevre ve Şehircilik İzmir İl Müdürlüğünden Şükran Nurlu’nun konuşmaları ile başlayacak. Sonrasında Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şule Erten Ela tarafından “Temiz Enerji İçin Yeni Nesil Güneş Pilleri Projesi” anlatılacak. Migros Çevre Yönetimi Bölüm Sorumlusu Birgül Çam, “Sanayide Sıfır Atık Uygulamaları: Migros Örneği” konulu sunum yapacak. Panelde,  Ege Üniversitesi Çevre Merkezi Müdürü Prof. Dr. Dinçer Ayaz, “Ege Üniversitesi Entegre Atık Sistemi” çalışmaları ile ilgili bilgi verecek.

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Konferans Salonu önünde  30 Mayıs tarihinde 10.00-16.00 saatleri arasında “Geri Dönüşüm Oyun Çarkı” etkinliği ve Emel Akın Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Şükran Tümer’in yönetiminde “Atık Kâğıt Atölyesi” gerçekleştirilecek. Ege Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı (MEDİKO) binası önünde 31 Mayıs günü saat 14’de Kampüste atık ve plastik toplama etkinliği düzenlenecek.

Ayrıca etkinlikler kapsamında, 29-30-31 Mayıs tarihlerinde Tabiat Tarihi Müzesi ile Botanik ve Herbaryum tüm öğrencilere ücretsiz ziyarete açık olacak. Yine aynı tarihlerde Atatürk Kültür Merkezi önünde Ege Üniversitesi Gözlem Evinin Teleskobu ile gökyüzü izlenebilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir