EÜ Tıp’ta “Atatürk’ün Sevdiği Şarkılar” seslendirildi

Seda Ay – Bartu Aysu

İZMİR(Ege Ajans)- Ege Üniversitesi tarafından düzenlenen “Cumhuriyet ve Atatürk Günleri” kapsamında “Atatürk’ün Sevdiği Şarkılar” dinletisi gerçekleştirildi.

Ege Üniversitesi ETÖT Türk Halk Müziği Topluluğu tarafından Tıp Fakültesi Muhittin Erel Amfisi’nde gerçekleştirilen dinleti Tıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sait Eğrilmez koordinatörlüğünde yapıldı. Dinleti, akademisyenler ve öğrenciler tarafından yoğun ilgi görürken, Tıp Fakültesi öğrencilerinin seslendirdiği türküler büyük beğeni topladı.

Dinleti; hakkında nice türküler ve şiirlerin yazıldığı, Atatürk’ün doğup büyüdüğü ve ömrü boyunca özlemini çektiği memleketinin kokusunu taşıdığı “Selanik Türküsü” ile başladı. Topluluğun seslendirdiği eserler arasında; “Eklemedir Koca Konak, Selanik Türküsü, Bülbülüm Altın Kafeste, Vardar Ovası ve Yemen Türküsü” yer aldı.   Atatürk’ün türkülere olan sevgisinin de anlatıldığı dinletide ayrıca “Zeybek” oyunu sergilendi. Katılımcıların, türkülere eşlik ederek duygu dolu anlar yaşadığı görüldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir