Etnografya Müzesi’nde “Çini Atölyesi”

Mert Akçalı – Burak Solak

Ege Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı ve Sürekli Eğitim Merkezi (EGESEM) işbirliğinde “Çini Atölyesi” düzenlendi.  EÜ Etnografya Müzesi’nde yapılan etkinlikte Kültür ve Turizm Bakanlığı Çini Sanatçısı Eğitmen Ebru Camkıran, katılımcılara çini sanatını anlattı.

Geçen hafta  “Geleneksel Bez Bebek Atölyesi” etkinliğiyle başlayan eğitimlerin bu haftaki konusu “Çini Atölyesi” oldu.  Atölye kapsamında katılımcılara zımpara yapımı, kömür tozu ile desen aktarımı, tahirleme, boyama ve sıralama gibi eğitimler verildi.

Dumlupınar Üniversitesi Çini İşlemeciliği bölümü mezunu olan Kültür ve Turizm Bakanlığı Çini Sanatçısı ve İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Çini Eğitim Görevlisi Ebru Camkıran, yürüttüğü kurslarda geleneksel çini eğitimini devam ettirerek, çırak yetiştiriyor. İzmir’de 18 yıldır çinicilik yapan Ebru Camkıran, çok sayıda çırak yetiştirdi. Camkıran, Adalet Bakanlığı’nda 4 yıl çalıştı ve  cezaevinde çini kursları verdi. Çini sanatçısı Ebru Camkıran, usta-çırak ilişkisi ile çini sanatının öğrenilmesi gerektiğine inanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir