Rektör Budak’tan, Prof. Dr. Dedeoğlu için taziye mesajı

İZMİR(Ege Ajans)- Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Beril Dedeoğlu’nun vefatı dolayısıyla bir taziye mesajı yayımladı.

 Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, mesajında “Üniversitemizde bir süre Rektör vekili olarak görev yapan Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Beril Dedeoğlu’nun vefatını üzüntüyle öğrendim. Değerli hocamıza Allah’tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı dilerim” dedi.

Beril Dedeoğlu 1961’de Ankara’da dünyaya geldi. Lise eğitimini Galatasaray Lisesi’nde tamamladı. 1986’da İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. Daha sonra aynı üniversitede yüksek lisans ve doktora öğrenimini tamamladı. 1999 yılında doçent, 2005 yılında profesör olan Prof. Dr. Dedeoğlu, aynı yıl Galatasaray Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanlığına getirildi.  6 Şubat 2012 tarihinde Yükseköğretim Kurulu (YÖK) üyeliğine atanan Prof. Dr. Dedeoğlu, 22 Eylül 2015 tarihinde geçici seçim hükümetinde Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci olarak atandı. Bakanlık görevinin ardından, 10 Aralık 2015 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Yükseköğretim Kurulu üyeliğine atandı. Dedeoğlu 28 Şubat 2017 tarihinde Ege Üniversitesi Rektör Vekili olarak atandı. Beril Dedeoğlu, 2018 yılının Ekim ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu’na atanan isimlerden birisi oldu.

Dokuz Eylül Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Mustafa Altan Gümüş’ün kızı olan Hatice Beril Dedeoğlu, evli ve iki çocuk annesiydi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir