Prof. Dr. Turfan, “Doğumdan sonra anneler parfüm kullanmamalı”

Ozan Ekiz – Osman Abaz

İZMİR(Ege Ajans) –Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi tarafından düzenlenen  “Anne Sütü ve Emzirme Sempozyumu” kapsamında gerçekleştirilen “3.Oturum” Prof. Dr. Zümrüt Başbakkal ve Doç. Dr. Özge Altun Köroğlu moderatörlüğünde yapıldı.

EÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölümü Öğretim Üyesi  Prof. Dr. Esin Çeber Turfan, “Emzirmenin Başlatılmasında Ebenin Rolü” konulu sunumu yaptı. Anne sütünün doğumdan hemen sonra 2 saat içerisinde kesinlikle olması gerektiğini belirten Prof. Dr. Turfan, ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü ile beslenme yapılması gerektiğini söyledi. 6 aydan sonra ise anne sütünün ek besinler ile takviye edilmesi gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Turfan, doğadan örnekler ile anne sütünün önemini vurguladı.   Prof. Dr. Turfan, anne sütünde bulunan oksitosin, prolaktin ve beta-endorfin hormonlarının mutluluk, sevgi, huzur, annelik duygusu barındırdığını belirtti. Prof. Dr. Turfan, “Doğum sonrasında anneler parfüm kullanmaması gerekiyor. Çünkü anne sütünün kokusu değerlidir. Bu koku ”cennete ait” veya ”sarhoş edici” olarak adlandırılıyor” dedi.

EÜ Hemşirelik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hatice Bal Yılmaz, “Emzirmenin Sürdürülmesinde Hemşirenin Rolü” üzerine bir konuşma yaptı. Eski yıllardan örnekler veren Doç. Dr. Yılmaz, 6 bin yıllık Sümer kalıntıları ve Yunan mitolojisinden emzirmenin var olduğuna dair görseller gösterdi. 20. yüzyıl kapitalizminin sanayi devriminden sonra daha etkin yayılmasından sonra anne sütünden ziyade mamaya yönelme olduğunu belirtti. 1970’lerden sonra daha etkin bir biçimde yapılan çalışmalarda anne sütünün öneminin daha da arttığını söyledi.

“Emziren Annenin Beslenmesi” hakkında bilgiler veren Ezgi Karataş ise  kimi anne   lerin doğumdan sonra zayıflama diyetine girdiğini, bu durumun  kesinlikle olmaması gerektiğini ifade etti. Zayıflamadan ziyade yeterli ve dengeli beslenilmesi gerektiğini söyledi. Anne vücudunda süt yapımının hali hazırda enerji harcadığını söyleyen Karataş, vücut durumuna göre günlük belirli bir kalori alınması gerektiğine değindi. Günlük en az 2-3 litre su tüketilmesi gerektiğini belirten Karataş, fazla sıvı miktarının süt oranını arttırmayacağını söyledi. Annenin emzirme safhasındayken mutlaka protein alması gerektiğinin altını çizdi.

Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Aysun Başgün Ekşioğlu, “Emziren Annenin Bakımı” konusunda bilgiler verdi. Annelerde en çok uyku bozukluğu ve yorgunluk olduğuna dikkat çeken Dr. Ekşioğlu emzirmenin uyku kalitesini arttırma ve daha çabuk uykuya dalış özellikleri olduğunu ifade etti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir