Rektör Budak, “Endüstri 4.0 ile birlikte yeni meslekler ortaya çıkacak”

“Endüstri 4.0 ve Dijitalleşme: Nasıl Başlamalı?” paneli akademi ve iş dünyasını bir araya getirdi

Rektör Budak, “Endüstri 4.0 ile birlikte yeni meslekler ortaya çıkacak”

 İZMİR (Ege Ajans)- Dijitalleşmenin gücüyle dünyada etkisini hızla artıran Sanayi 4.0 tüm yönleriyle, “Endüstri 4.0 ve Dijitalleşme: Nasıl Başlamalı?” panelinde masaya yatırıldı. Moderatörlüğünü Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.  Budak’ın yaptığı panele, araştırmacılar,  akademisyenler ve  iş dünyası  yoğun katılım gösterdi.

Panelin açılışında konuşan Rektör Prof. Dr.  Budak, “4. Sanayi Devrimi daha çok sanayiyi etkileyecek gibi görünse de aslında gelecekteki eğitim sistemimizi ve sosyal hayatımızı bile etkileyebilecek bir yeniliktir. Endüstri 4.0 ile birlikte yeni meslekler ve eğitim konuları ortaya çıkacağı öngörülmektedir. Uzun vadeli eğitim politikaları ile gerekli nitelikli çalışan ihtiyacının karşılanması için Üniversiteler olarak bugünden plan yapmalıyız” dedi.

 Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi EGESEM Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen panele; Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Soyuer, Ege Üniversitesi EBİLTEM Teknoloji Transfer Ofisi Müdür Vekili Prof. Dr. Hasan Yıldız,  Hugo Boss IT Müdürü Erkut Ekinci, ION Academy Kurucusu Ali Rıza Ersoy ve KOSGEB İzmir Kuzey Bölge Müdürü Levent Arslan konuşmacı olarak katıldı.

“ 4. Sanayi devrimi hızla ilerliyor”    

Endüstri 4.0 ya da 4. Sanayi devrimi ilk kez 2011 yılında Almanya da konuşulmaya başlandığından beri pek çok ülkede konsorsiyumlar ve çalışma grupları oluşturulduğunu ifade eden Rektör Prof. Dr. Budak, “ 4. Sanayi devrimi artık başlamış ve hızla ilerlemektedir. Devletler, firmalar hatta bireyler bunun dışında kalamayacaktır. Bu durumda bizlere düşen, dünyadaki bu değişimi yakalayarak ülkemiz için fırsata çevirmek, tehlikeleri, riskleri azaltacak önlemler almak ve bir adım önde olmak için çabalamaktır. Ülke çapında teknolojik altyapının Endüstri 4.0 ihtiyaçları çerçevesinde gelişmesinin desteklenmesi, gerekli yatırım ve teşvik ortamının hazırlanması ilk yapılacak işlerdir” dedi.

“Üniversite- sanayi işbirliği  çok önemli”

Türkiye’nin  bu gelişmeyi  yakalayarak, rekabet edebilecek konuma gelmesi gerektiğini vurgulayan Rektör Prof. Dr. Budak, “Bunun için de ülkemizin üretim merkezi yerine, inovasyon merkezi olma çabalarını artırması gerekmektedir.  Üniversitemiz, ülkemizdeki  araştırma üniversitesinden biri olma hedefi doğrultusunda araştırma ve inovasyonu desteklemektedir. Üniversite- sanayi işbirliği için önemli adımlar atılmakta, protokoller imzalanmaktadır. Ayrıca üniversitemizin bugüne kadarki birikimini görünür kılmak için web sayfasında düzenlemeler yapılmış ve yeni kullanılmaya başlayan yazılım programı ile öğretim üyelerimizin yayınları, patentleri, projeleri kayıt altına alınarak görünür hale gelmiştir. Bizim bu ülkeye borcumuz var, bu borcumuzu da ancak bizlere verilen unvanların hakkını vererek,  bilimin ve fennin ışığında çalışarak ödeyebiliriz. Devletimizi, muasır medeniyetler seviyesinin de üstüne taşıyana kadar çalışmak zorundayız. Türkiye’nin geleceğinin sanayi-üniversite işbirliğinde olduğuna inanıyoruz. Bir yıl içerinde yaptığımız bütün faaliyetlerde temel felsefemiz bu oldu. Üniversitemizde geliştirilen bilgi ve teknolojinin uygulamaya dönüştürülerek ticarileştirilmesi, üniversite-  sanayi kuruluşları arasında işbirliklerinin oluşturulması ve bölge sanayinin ihtiyaç duyduğu bilgi ve teknolojinin üniversitemizde geliştirilmesine özel ehemmiyet gösterdik.  “Üniversite-sanayi” işbirliğini slogan olmaktan öteye taşımak için önemli adımlar attık. Yaptığımız ziyaretlerle kurduğumuz ilişkilerin iş dünyasında güçlü bir sinerji oluşturduğunu görüyoruz. Ülkemizin ekonomik olarak zor şartlardan geçtiği bu dönemde tek çıkış yolunun birlikte çalışmak ve üretimde kaliteye yönelmek olmanın bilincine varmalıyız.Düzenlediğimiz bu panelin hem akademik hem de üretimsel olarak yarar sağlayacağına yürekten inanıyorum. Panelin üniversite-sanayi işbirliğinin artmasına, ve sanayi 4.0 konusunda farkındalığın artırılmasına katkı sağlamasını diliyorum” diye konuştu.

ION Academy Kurucusu Ali Rıza Ersoy; “2014 yılında yaptığımız basın toplantısında 4. Sanayi devrimi olarak adlandırılan Sanayi 4.0 için geç kalmamamız gerektiğini belirtmiştik. Yaptığımız toplantılarda sahaya inip Sanayi 4.0’ı anlatmamız gerektiğini konuştuk. Bunun dalga dalga konuşulmasını sağlamayı amaçladık. Bu süreçte 200’den fazla etkinlikte yaklaşık 50 bin sanayiciye ve 20 binden fazla öğrenciyle buluştuk.  Sonuçta Sanayi 4.0’ın konuşulmaya başlamasını başardık. Sanayi Bakanlığımızın liderliğinde projeler ve planlar hazırladık.  Bu konu ummadığımız kadar sahiplenildi ve ilgi gördü. Yararlanılabilecek pek çok yerli ve yabancı kaynak ortaya çıktı” dedi.

EÜ EBİLTEM TTO Müdür Vekili Prof. Dr. Hasan Yıldız, “Üniversitelerimiz eğitim veriyor, aynı zamanda araştırmalar yapıyor. Sanayi 4.0; birden başlayıp dörde kadar gelen, çeşitli aşamaları içeren süreçlerden oluşmakta. Bu tarihsel gelişimde 1784 yılında buharla çalışan makinalarla başlayan bir endüstriyel gelişim. Siber fiziksel sistemlerin sanayiye katılmasıyla gerçekleşen Sanayi 4.0’ın içine baktığımızda dijitalleşme, akıllı şehirler, akıllı makinalar, akıllı fabrikalar, büyük datalar var” diye konuştu.

Hugo Boss IT Müdürü Erkut Ekinci ve KOSGEB İzmir Kuzey Bölge Müdürü Levent Arslan dijitalleşmenin sanayi ve iş dünyasına etkinleri hakkında konuştu. Etkinlikte, Ege Üniversitesi İİBF İşletme Bölümü Yönetim Bilişim Sistemleri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Haluk Soyuer Endüstri 4.0 ve “Dördüncü Sanayi Devrimi Farkındalık Eğitimi ve Dijital Dönüşüm Uzmanlığı Sertifika Programı” ile ilgili bilgiler verdi.

Sanayinin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan kaynağının yetiştirilmesi amacıyla düzenlenen panelde,  “Dördüncü Sanayi Devrimi Farkındalık Eğitimi ve Dijital Dönüşüm Uzmanlığı Sertifika Programı, Proje Yönetimi Sertifika Programı, Bilgi Teknolojileri Yönetimi Sertifika Programı ve Ar-Ge, Teknoloji ve İnovasyon Sertifika Programı”  detaylı şekilde anlatıldı.  Ayrıca, endüstri 4.0’ın avantajları, sağlayacağı yararlar ve riskler kamu, üniversite ve sanayi perspektifinden tartışıldı ve 4. Sanayi devrimini yakalamak için üniversite ve iş dünyasına düşen görevler ve yol haritası ortaya kondu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir