Ege’den 49 patent ve faydalı model başvurusu

Üniversitelerin “Patent Sayıları” Açılandı. Ege Üniversitesi devlet üniversiteleri arasında üçüncü, genel sıralamada altıncı sırada yer aldı

Ege’den 49 patent ve faydalı model başvurusu

İZMİR(Ege Ajans)–  Türk Patent ve Marka Kurumu verilerine dayanılarak son beş yılda başvuru sahibi üniversite olan, patent ve faydalı model başvuruları listesi açıklandı. Ege Üniversitesi 49 patent ve faydalı model başvurusu ile devlet üniversiteleri arasında üçüncü, genel sıralamada altıncı sırada yer aldı.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Üzerinde durduğum, çok önem verdiğim bir konu. Patent ve faydalı model sayıları üniversitelerin gelişmişlik seviyesini ve eğitim kalitesini ortaya koyuyor. Üniversiteler geliştirdikleri teknolojileri patentle koruma altına alarak tescilli ürünleriyle ticaret yapma bilinci oluşturuyor.  Göreve geldiğim günden itibaren akademisyenlerimizi, araştırmacılarımızı ve öğrencilerimizi teşvik ediyorum, onları heyecanlandırıyorum, onları cesaretlendirerek destek oluyorum. Üniversitemizin patent ve faydalı model hedefleri var. Bu konuda birçok yasal, idari ve akademik uygulamayı gerçekleştirdim. Türkiye’nin ikinci, İzmir’in ilk  Model Fabrikasını kampüsümüzde kuruyoruz. Ayrıca mevcut Teknoparkımızın yanı sıra “Küçük Bir Silikon Vadisi” olacak yeni bir teknoparkı faaliyete geçiriyoruz. Yüzde yüz dolu teknoparkımızda Ar-Ge firmaları ile  birlikte araştırmalar yapıyoruz. Üniversite ve sanayi işbirlikleri doğrultusunda üniversitemizin birikimini sanayi ile paylaşıyoruz. Sanayi- üniversite işbirliğinin patent sayılarını arttırdığı bilenen bir gerçek. Ticarileşen her patent ülkemiz ekonomisinde katma değer yaratıyor ve üniversitemizdeki diğer araştırmalar için kaynak oluyor. Ülkemizin hedefleri doğrultusunda gece gündüz demeden çalışmalarımıza devam ediyoruz.” dedi.

Türk Patent ve Marka Kurumu’nun 2013–2017 yıllarına ait verilerine göre 206 üniversitenin patent başvuru sayısı bin 735’e ulaştı. 2016 yılında bu sayı 792 idi.

Devlet üniversiteleri arasında 538 başvuru ile İstanbul Üniversitesi ilk sırada yer alırken 81 başvuru ile İstanbul Teknik Üniversitesi ikinci sırada yer aldı. Sıralamada Ege Üniversitesi 49 patent ve faydalı model başvurusu ile devlet üniversiteleri arasında üçüncü, genel sıralamada altıncı sırada yer aldı. Listede vakıf yükseköğretim kurumları dikkat çekti.

Sahibi üniversite olan patent ve faydalı model başvurularının ilk 10 sıralaması

İstanbul Üniversitesi 538

İstanbul Gelişim Üniversitesi 200

Hasan Kalyoncu Üniversitesi 88

İstanbul Teknik Üniversitesi 81

İstanbul Aydın Üniversitesi 57

Ege Üniversitesi 49

Erciyes Üniversitesi 47

Yeditepe Üniversitesi 45

Sabancı Üniversitesi 43

Atılım Üniversitesi 37

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir