Ege Üniversitesi kaliteli eğitimin adresi olmaya devam ediyor

*Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Lisans Programı, Eğitim Fakülteleri Eğitim Programlarını Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (EPDAD) tarafından 2020 yılına kadar akredite edildi.

Zeynep Kurtboğan

İZMİR(Ege Ajans)- Ege Üniversitesi, Yükseköğretim Kurumu’nun  (YÖK) yetkilendirdiği kurumlar tarafından kaliteli eğitimin adresi olduğunu belgelendirmeye devam ediyor. Akredite edilen programlar arasına Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi de dahil oldu. Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Lisans Programı, Eğitim Fakülteleri Eğitim Programlarını Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (EPDAD) tarafından 2020 yılına kadar akredite edildi. Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Ülkemizin önde gelen eğitim fakültelerinden olan Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Lisans Programı akredite edildi. Program, Eğitim Fakültesinde lisans programındaki derslerin yüzde 30’unu İngilizce veren ve akredite olan ilk ve tek lisans programı. Başarılarından dolayı akademisyenlerimizi  kutluyorum” dedi.

Araştırma üniversitesi olma yolunda emin adımlarla yürüyen Ege Üniversitesi; kaliteli, nitelikli ve çağa uygun eğitim anlayışıyla birçok uluslararası kurum ve kuruluşlar tarafından eğitimin doğru adresi olarak gösteriliyor. Ege Üniversitesi, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Araştırma Destek Programları Başkanlığı (ARDEB ) tarafından en fazla proje başvurusu yapan ve en çok a projesi kabul edilen üniversite oldu. Yükseköğretim Kurulu tarafından uluslararasılaşma stratejisi kapsamında Ege Üniversitesi pilot üniversite seçildi.

Ege Üniversitesi Türkiye`de Mühendislik eğitimi kalitesinde önde gelen  bir üniversite olduğunu Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (MÜDEK) tarafından akredite edilerek kanıtladı.  Avrupa Birliği’nin Bologna Süreci’nde oluşturduğu Avrupa Mühendislik Eğitim Akreditasyon Ağı, (ENAEE European Network for Accreditation of Engineering Education)  üyesi olan MÜDEK, Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar, Elektrik – Elektronik, Gıda, İnşaat, Kimya, Makine ve Tekstil Mühendisliği Bölümü Programlarını akredite etti. Aynı zamanda bu programlara EUR-ACE (European Accreditation of Engineering Programmes) etiketi verildi. Mühendislik Programları için Avrupa Akreditasyonu anlamına gelen EUR-ACE Etiketi, bölüm programının “Lisans Düzeyinde Avrupa’dan Akredite Olmuş Mühendislik Programı” anlamını taşıyor.

Türkiye’nin Gururu Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, YÖK nezdinde Üniversiteler arasında akademik performans bakımından, tıp alanında birinci,  üniversite olarak ise 3. sırada yer alıyor.  Hastane, sahip olduğu donanımlı altyapısının yanı sıra cerrahlarının uluslararası alandaki başarıları ile Türkiye’nin “Sağlık Turizmi” alanında önemli bir referans merkezi. Tıp Fakültesi, Tıp Eğitimleri Programı Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği tarafından 2023 yılına kadar 2’nci defa akredite olarak hizmet kalitesini tescillendirdi. Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı  “Tıbbi Mikrobiyoloji Uzmanlık Eğitimi” alanında akredite edildi.

Ege Üniversitesi bünyesinde Edebiyat Fakültesi Psikoloji Programı; Tıp Fakültesi Mezuniyet Öncesi Eğitim Programı ve Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı Uzmanlık Eğitim Programı;  Urla Denizcilik Meslek Yüksekokulu Sualtı Teknolojisi Programı ve Deniz Ulaştırma ve İşletme Programı akredite oldu.   Programlar arasında süresini dolduranların akreditasyonu yenilendi.

Yabancı Diller Yüksekokulu  “Pearson Assurred” Uluslararası Akreditasyon Kurumu tarafından denetlenerek uluslararası düzeyde akredite oldu. Ege Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Pearson kurumundan BTEC eğitimleri vermek üzere akredite edildi. Ayrıca, Akaryakıt/Petrol Analiz Laboratuvarı (EGEPAL), Tekstil Araştırma Uygulama Merkezi (TEKAUM) ile İlaç Geliştirme ve Farmakokinetik Araştırma-Uygulama Merkezi (ARGEFAR), Gıda Mühendisliği Uygulama ve Araştırma Laboratuvarı, laboratuvar akreditasyonu çalışmaları kapsamında akredite olarak tescillendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir