Egeli kadın girişimci yapay zekâyla “Finans Danışmanı” geliştirdi

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Ege Teknopark’ta yapay zekâyla “Finans Danışmanı” yazılımı geliştiren Dr. Esra Ulaşan’ı ziyaret etti.
Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) mezunu ve aynı fakültede doktorasını da tamamlayan Esra Ulaşan, yapay zekâyla “Finans Danışmanı” yazılımı geliştirdi. Ege Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesinde kurduğu (Ege Teknopark) Akıllıfon şirketi ile “Robo Danışmanlık” üzerine çalışmalar yapan Ulaşan’ı, EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak ve İİBF Dekanı Prof. Dr. Özlem Önder ziyaret ederek başarısından ötürü tebrik ettiler.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak; “Göreve geldiğimiz günden bu yana üniversitemizi, sanayi- üniversite işbirliğine önem veren girişimci üniversite modeline uygun bir yapıya kavuşturmak için yoğun mesai yaptık. Ülkemizin kalkınma hedeflerine ulaşması için Üniversitemizde üretilen bilginin topluma ve iş dünyasına aktarılması noktasında önemli çalışmalar gerçekleştirdik. Bu hedef doğrultusunda Teknoparkımızı, Teknoloji Transfer Ofisimizi girişimcilik üssü haline getirdik. Mezunumuz Esra Ulaşan, TÜBİTAK Bireysel Genç Girişimci desteğiyle Ege Teknoparkta kurduğ u şirketiyle veri bilimi ve yapay zeka çalışmaları ile  “Finans Danışmanı” yazılımı geliştirdi. Girişimci öğrencimizi tebrik ediyorum” dedi.
TÜBİTAK Bireysel Genç Girişimci desteğiyle Ege Teknoparkta kurduğu şirketiyle veri bilimi ve yapay zeka çalışmalarını sürdüren Kadın Girişimci Esra Ulaşan, öğrencilik yıllarından itibaren finans sektörü ile ilgili olduğunu söyledi. Amerika Birleşik Devletleri North Carolina State University’de aldığı eğitimler sırasında bir algoritma geliştiren Ulaşan, bu algoritmanın olumlu sonuç vermesi ile ticarileşme çalışmalarını başlattı.

Hedef kitlelerinin portföy yatırım şirketleri ve bankalar olduğunu söyleyen Ulaşan, “Çeşitli bankalarla kavram kanıtlama sürecindeyiz. Bu süreçlerde çeşitli portföyler oluşturup bunların simülasyonunu yapıp, test edip birlikte değerlendiriyoruz. Platformumuzda geliştireceğimiz alanları birlikte tasarlıyoruz. Yakın zamanda KoçSistem ile bir iş partnerliği anlaşması imzaladık. Firmamızın globale hizmet veren bir finansal teknoloji şirketi olmasını istiyoruz. Şirketimizi TÜBİTAK Bireysel Genç Girişimci desteğiyle kurduk. Ege Teknopark’ta faaliyet gösteriyoruz. KOSGEB’in Ar-Ge ve inovasyon desteği bize can suyu oldu. Devletin desteklerini yeterli görüyoruz” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir