EÜ Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Öğrencilerinden “Plastik Sanatlar Sergisi”

“Atamız ve Biz – İzinde İz Bırakmak”

Ataberk Sağırlar – Buğra İğci

Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü öğrencilerinin eserlerinden oluşan Plastik Sanatlar Sergisi “Atamız ve Biz – İzinde İz Bırakmak” sanatseverlerle buluştu.

Ege Üniversitesi Rektörlüğü tarafından düzenlenen “Cumhuriyet ve Atatürk Günleri” programı kapsamında Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü öğrencilerinin hazırladığı   “Atamız ve Biz – İzinde İz Bırakmak II”  konseptli plastik sanatalar karma sergisinin açılışı gerçekleştirildi.

Serginin açılışına Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Esin Pekmez, Güzel Sanatlar Bölüm Başkanı Prof. Dr. Merih Tekin Bender, Dr. Öğretim Üyesi Emine Halıçınarlı, akademisyenler, öğrenciler ve sanatseverler katıldı.

Serginin açılışında konuşan Prof. Dr. Merih Tekin Bender, “Konsept için Ulu Önder Atatürk’e adanan eserleri taşıyabilen bir kavram olarak ‘İzinde İz Bırakmak’ ismini belirledik. Bu adla geçtiğimiz sene de yine Cumhuriyet ve Atatürk Günleri kapsamında sergi düzenlemiştik. İsmin çok anlamlı olduğunu düşündüğümüz için aynı isimle ikinci kez düzenlemeye karar verdik. Sergiyi bu şekilde gelenekselleştirmek istiyoruz. Katılımcılar, sergimizde 18 adet eseri karma olarak ve değerlendirme fırsatı bulacaklar. Öğrencilerimiz ders vakitlerinden bağımsız olarak çalışarak bu eserleri ortaya koydular. Biz, bu projeleri ortaya koymaları için onları zorlamadık. Hem maddi hem manevi emek verdiler. Eserleri ders kapsamında değil de içlerinden geldiği için yaptılar. Hepsine teşekkür ediyorum” dedi.

Güzel Sanat Eğitimi Bölümü 3’üncü sınıf öğrencilerinin hazırladığı çalışmalarda farklı teknikler kullanıldı. Sergide klasik tarz çalışmaların yanında; sürrealist, 3 boyutlu, soyut çalışmalar dikkat çekti. Sergide,  öğrenciler eserleri hakkında katılımcıları bilgilendirirken, Atatürk’ün sevdiği parçalar da katılımcılara sanat dolu dakikalar yaşattı.

Sergi; meraklılar ve sanat yoluyla Cumhuriyet ve Atatürk sevgisine dair duygularını bir kez daha tazelemek isteyenler için 15 Kasım tarihine kadar Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Bölümü Sanat Galerisi’nde açık olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir