Doç. Dr. Akmeşe, “Toplumsal farkındalık arttıkça, kekemelik daha erken fark ediliyor”

“Dünya Kekemelik Günü”

Doç. Dr. Akmeşe, “Toplumsal farkındalık arttıkça, kekemelik daha erken fark ediliyor”

* Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi bünyesinde yeni hizmet vermeye başlayan Özel Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin kekemelik üzerine çalışmalara başladığını belirten Doç. Dr. Akmeşe,  “Kekemelik problemi yaşayan çocukları değerlendirme ve terapi programına alıyoruz. İlerleyen süreçte İzmir ve çevresi illerde kekemelik problemi yaşayan çocuklara hizmet verebilecek durumda olacağız” dedi

Esra Bayram – Recep Acar – Erhan Ozan Acıdere

İZMİR(Ege Ajans)- Her yıl 22 Ekim tarihi “Dünya Kekemelik Günü” olarak anılıyor. Bu günde kekemelik ile ilgili farkındalık yaratacak etkinlikler yapıldığını söyleyen Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü Başkanı Doç. Dr. Pelin Piştav Akmeşe, “Toplumsal farkındalık arttıkça, aileler çocuklarında kekemelik problemini daha erken fark ediyor ve hangi uzmana gitmesi konusunda bilinçlenmiş oluyor. Bu problemleri erken fark edip bilinçli bir şekilde müdahale etmek ileride yaşam kalitesini düşürecek bir rahatsızlığın erkenden tedavi edilmesini kolaylaştırıyor” dedi.

Kekemeliğin tanımını yapan Doç. Dr. Akmeşe, “Kekemelik, normal akıcılık ve konuşma akışıyla ilgili sık ve önemli problemleri içeren bir konuşma bozukluğudur. Kekemelik sorunu olan bireyler ne söylemek istediklerini bilirler, ancak söylemekte zorluk çekerler. Kekemelik, dil gelişiminin en hızlı olduğu dönem olan 2-5 yaş aralığında ortaya çıkar. Çocukların büyük bir kısmında erken dönemde ailenin tutumlarına yönelik eğitim ve terapi ile akıcı konuşma sağlanırken bir kısmında ise yetişkinlik döneminde devam eder” diye konuştu.

Kekemelik sorunu olan bireylere yaklaşımın son derece önemli olduğunu vurgulayan Dr. Akmeşe, “Okul döneminde öğretmenlerin kekemelik sorunu olan öğrencinin var olan iletişim performansını doğru bir biçimde belirleyebilmesi, konuşma terapisti ve çocuk ruh sağlığı uzmanına yönlendirmesi ve ilgili uzmanlar ile işbirliğine dayalı yaklaşımları oldukça önemlidir” şeklinde konuştu.

Doç. Dr. Akmeşe, Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi bünyesinde yeni hizmet vermeye başlayan Özel Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin kekemelik üzerine çalışmalara başladığını belirtirken, “Kekemelik problemi yaşayan çocukları değerlendirme ve terapi programına alıyoruz. İlerleyen süreçte İzmir ve çevresi illerde kekemelik problemi yaşayan çocuklara hizmet verebilecek durumda olacağız”  diyerek sözlerini noktaladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir