Ege’de İPF hastalığına dikkat çekildi

Hasta ve hasta yakınları Ege Üniversitesi çatısı altında buluştu

Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı’nda 2008 yılında kurulan İnterstisyel Akciğer Hastalıkları Ünitesi ile 660 idiyopatik pulmoner fibrozis (İPF) hastasına hizmet veren  Ege Üniversitesi (EÜ) ev sahipliğinde, nadir görülen bir hastalık olan İPF (nedeni bilinmeyen akciğer sertleşmesi) hastalığına yönelik ilk farkındalık etkinliği düzenlendi. Programa katılan EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Hastalarımızın üniversitemizde şifa bulması için yanlarında olmaya devam edeceğiz” diye konuştu. Hasta ve hasta yakınlarını EÜ çatısı altında buluşturan etkinliğe katılanlar, EÜ lojmanlarının bulunduğu ormanlık alanda koşarak İPF hastalığına dikkat çekmeye çalıştı.

Ege Üniversitesi (EÜ) ile Pulmoner Hipertansiyon ve Skleroderma Hasta Derneği (PAHSSC) işbirliğinde, EÜ kampüsünde, nadir görülen bir hastalık olan İPF hastalığına yönelik farkındalık etkinliği düzenlendi. Etkinliğe, EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kutsal Turhan, EÜ Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi İnterstisyel Akciğer Hastalıkları Ünitesi kurucusu Prof. Dr. Nesrin Moğulkoç, PAHSSC Derneği Başkanı Kamil Hamidullah, hasta ve hasta yakınları katıldı. Ege Üniversitesinin topluma yönelik önemli projelere imza attığını hatırlatan Rektör Budak, “Ege Üniversitesi olarak Nesrin hocamızla gurur duyuyoruz. Hocamız, kendisini hastalarına ve işine adamış idealist bir hekim. Ülke olarak, her alanda böyle insanlara ihtiyacımız var. Bu tür faaliyetlerin artması, farkındalık çalışmalarının yapılmasına önem veriyoruz. Ege Üniversitesi olarak, bu etkinliklere katkı sunmayı sürdüreceğiz. Hastalarımızın üniversitemizde şifa bulması için yanlarında olmaya devam edeceğiz” dedi.

“BİRLİKTE YÜRÜYÜP BİRLİKTE KOŞACAĞIZ”

Türkiye’deki Avrupa standartlarına uygun interstisyel akciğer hastalığı üniteleri arasında Ege Üniversitesinin  önde geldiğini kaydeden Prof. Dr. Moğulkoç, ülkemizde İPF hastalarının büyük bir çoğunluğunun hastalığının farkında olmadığını söyledi. İPF hastalığının farkındalığının artırılmasına yönelik ilk farkındalık etkinliğine EÜ’nün ev sahipliği yaptığını vurgulayan Prof. Dr. Moğulkoç, “Birlikte yürüyüp birlikte koşacağız. Ülkemizde yaklaşık 20 bin kişinin İPF hastası olduğunu düşünüyoruz. Bu 20 bin hastanın ancak 3 bini doktorlara ve tedaviye ulaşabilmiş durumda. Bizim amacımız bunu duyurmak ve doğru hastaların doğru merkezlere ulaşmasını sağlayarak, gecikme süreci olan iki-üç yıllık süreyi minimuma indirmek ve daha erken tanı olanaklarına, tedaviye, gerekirse organ nakline ulaşmalarını sağlamak. Bu nedenle bu etkinlikler çok önemli. Bizler ayakta olduğumuz sürece her zaman hastalarımızın yanında olacağız” diye konuştu.

2 BİNDE 1 GÖRÜLEN NADİR HASTALIK GRUBUNDA YER ALAN BİR HASTALIK

Kendisi de nadir hastalık olan İPAH (nedeni bilinmeyen akciğer tansiyonu) nedeniyle akciğer nakliyle sağlığına kavuşan PAHSSC Derneği Başkanı Kamil Hamidullah, farkındalık çalışmalarını EÜ’nün desteğiyle yürüttüklerini dile getirdi. İPF’nin bilinen bir tedavisi olmadığını kaydeden Başkan Hamidullah, “Bu hastalık 2 bin kişide 1 görülen nadir hastalıklar grubunda yer alan ve tedavisi olmayan bir hastalıktır. Mevcut ilaç tedavileri ile hastalığın ilerlemesi durdurulmaya veya yavaşlatılmaya çalışılıyor. İlaç tedavisinin yetersiz kalması durumunda da organ nakli seçeneği gündeme geliyor. İPF disiplinler arası bir yaklaşımla takip edilmesi gereken bir hastalık türüdür. Ülkemizde sayısı 10’u geçmeyen interstisyel akciğer hastalıkları merkezleri arasında en çok hasta izleyen ve Avrupada da bilinen Ege Üniversitesindeki merkezimizdir. Amacımız, bu hastalığa yönelik farkındalığı hem toplumda, hem hastalarda hem de hasta yakınlarında arttırmak. Desteklerinden dolayı Ege Üniversitesine, Rektör Hocamıza ve Nesrin Hocamıza teşekkür ediyorum” dedi.

Hasta ve hasta yakınlarını EÜ çatısı altında buluşturan etkinliğe katılanlar, EÜ lojmanlarının bulunduğu ormanlık alanda koşarak İPF hastalığına dikkat çekmeye çalıştı.

   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir