Ege’de “Çocuk Üniversitesi” öğrencilerini bekliyor

İZMİR (Ege Ajans)- Ege Üniversitesi Çocuk Uygulama ve Araştırma Merkezi (EGEÇEM) 6-18 yaş grubu çocukları geleceğe hazırlamak amacıyla iki hafta sürecek kurs programı hazırladı. Çocuk Üniversitesinde, çocuklara kodlamadan, animasyon film yapımına, oyun tasarımından fen bilimlerinin yaşamın her alanda olduğunu basit denemelerle anlatan eğitimler açılacak. Çocukların akademisyen ve öğrencilerle tanışmasını da sağlayan kurslara kayıtlar başladı.

Ege Üniversitesi bünyesinde 2012 yılında kurulan EGEÇEM’de yürütülen çalışmalarla EÜ’nün çeşitli fakültelerinden öğretim üyeleri, 6-18 yaş grubu çocuklara bilim, kültür, sanat ve spor gibi alanlarda eğitim veriyor. Çocukların bilime karşı olumlu tutum geliştirmesini sağlamak amacıyla faaliyet gösteren merkezin benzerleri Avrupa ülkelerindeki üniversitelerde ‘Çocuk Üniversitesi’ adı altında çalışmalar yürütüyor. Çocuk Üniversitesinde, aralarında çocuklara kodlamadan, animasyon film yapımına, oyun tasarımından fen bilimlerinin yaşamın her alanda olduğunu basit denemelerle anlatan 11 eğitim açılacak.

“Çocuklarımızı geleceğe hazırlamalıyız” 

EÜ Çocuk Uygulama ve Araştırma Merkezi (EGEÇEM) Müdürü aynı zamanda Eğitim Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Hülya Yılmaz Türkiye’nin ‘4. Sanayi Devrimi’ diye de adlandırılan ‘Endüstri 4.0’ı kaçırmamak için yoğun çaba harcadığını hatırlatarak,  “Osmanlı’ya matbaanın geç gelmesinin etkileri uzunca süre yaşandı. Artık Endüstri 4.0’dan söz ediyoruz. Gelişmiş ülkeler, akıllı fabrikalar geliştiriyor, yapay zekayı daha ileri boyutlara taşıyor. Türkiye Endüstri 4.0’ı yakaladı ve bu alanda önemli adımlar attı. Geleceğimiz olan çocuklarımızın da yeni iş kollarına, yeni teknolojilere açık olması bunları öğrenmesi gerekiyor. Çocuk Üniversitesiyle çocuklarımızı geleceğin meslekleriyle tanıştırıyor, farkındalık yaratıyoruz. Çocuklarımız eğitim sonunda tanıştıkları yeni alanlarda araştırma yapmaya başlıyor. Kayıtlarımız devam ediyor, kurslarımızla ilgili bilgiye, http://egecem.ege.edu.tr/ adresinden ulaşılabilir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir