Araştırmaya meraklı gençler bu merkez çatısında toplanacak

EÜ’de “Araştırma Odaklı Öğrenci Merkezi” kuruldu

Araştırmaya meraklı gençler bu merkez çatısında toplanacak

Ege Üniversitesi, araştırma üniversitesi olma hedefi doğrultusunda uygulama ve araştırma merkezi sayılarını artırmaya devam ediyor. Son olarak  “Ege Üniversitesi Araştırma Odaklı Öğrenci Merkezi”nin kurulması ile üniversite bünyesinde uygulama ve araştırma merkezi sayısı 41’e yükselmiş oldu. Merkezin kuruluş amacından bahseden EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Araştırma Odaklı Öğrenci Merkezimizin çalışmaları ile üniversitemizde öğrenci katılımlı araştırma, bilimsel yayın ve patent sayısında anlamlı artış yaşamayı hedefliyoruz” dedi.

Yeni kurulan merkez hakkında bilgi veren Rektör Prof. Dr. Budak,   “Güncel toplumsal sorunlara duyarlı, bu sorunlara yönelik bilimsel kanıtlara dayalı çözümler için gerekli araştırmaları gerçekleştirecek nitelikte, yetkin bilim insanlarının yetiştirilmesine katkı sağlamak amacı ile  ‘Ege Üniversitesi Araştırma Odaklı Öğrenci Merkezi’ni kurduk” diye konuştu.

“Disiplinler arası araştırma kültürünün yerleştirilmesini de hedefliyoruz”

Rektör Prof. Dr. Budak, “Merkezimizde bilimsel araştırma yapma konusunda istekli öğrencilere bilimsel bakış açısı ve düşüncenin temellerinden başlayarak, bilimsel etik, hipotez kurma, proje yazma ve yürütme, girişimcilik başta olmak üzere bir araştırmayı tasarlayıp yayınlamak ve son ürüne ulaşmak için gerekli tüm konularda yapılandırılmış eğitimler verilecek. Pandemi nedeni ile araştırmacı yetiştirilmesinde uygulama gerektirmeyen tüm eğitimler EBİLTEM, EGESEM ve UZEM işbirliği ile çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek. Alanında yetkin öğretim üyelerimizden oluşan geniş mentör havuzumuz, programa dahil olan öğrencilerimizin araştırmalarını yürütmeleri için birebir danışmanlık hizmeti sağlanacak. Üniversitemizin tüm fakültelerine açık olması planlanan bu merkezde disiplinler arası araştırma kültürünün yerleştirilmesi de hedeflerimiz arasında. Bu araştırmacı eğitim programına üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencilerimize ek olarak lisansüstü öğrencilerimiz de başvurabilecek” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir