EÜ Diş Hekimliği Fakültesi’nden “Atatürk’ün Cumhuriyet Düşüncesi’’ Paneli

Tarık Çiçek-Alaattin Serdar Çetin

Ege Üniversitesi(EÜ) Diş Hekimliği Fakültesi tarafından EÜ “Cumhuriyet ve Atatürk Günleri” kapsamında “Atatürk’ün Cumhuriyet Düşüncesi’’ paneli gerçekleştirildi. EÜ Diş Hekimliği Fakültesi Bilim ve Sanat Amfisi’nde düzenlenen panele, EÜ Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necdet Erdilek, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Paneli, EÜ Atatürk İlke ve İnkılapları Tarihi Bölümü Öğretim Görevlisi Zeynep Türkyılmaz verdi.

Cumhuriyete giden süreçte Mustafa Kemal Atatürk’ün gerçekleştirdiği devrimlerden ve imza attığı başarılardan bahseden Öğretim Görevlisi Türkyılmaz, Atatürk’ün doğumundan itibaren yaşadığı süreçleri ve bu süreçlerde Atatürk’ün fikir dünyasında cumhuriyet düşüncesinin nasıl şekillendiğinden bahsetti. Atatürk’ün Selanik’te doğup büyümüş olmasının cumhuriyete olan bakış açısını etkilediğini, Selanik’te demokratik ve özgürlükçü bir düşünce ortamının olduğunu belirten Türkyılmaz, “Cumhuriyet fikri bir anda ortaya çıkmış bir şey değil. Mustafa Kemal Atatürk’ün daha lise çağlarında batılı fikirlerden ve halk egemenliğinden bahsettiğini ve aynı zamanda çok iyi bir siyaset bilimi ve tarih okuyucusu olduğunu biliyoruz. Fransız aydınlanmasının önde gelen temsilcilerinden Jean-Jacques Rousseau ve Montesquieu gibi politik düşünür ve aydınlar Atatürk’ün fikir dünyasında halk egemenliği düşüncesini geliştirmiştir” diye konuştu.

Atatürk’ün cumhuriyet fikrinin, 1923 yılından daha öncesinde, daha Kurtuluş Savaşı yıllarında var olduğunu belirten Öğretim Görevlisi Türkyılmaz, “Atatürk, Kurtuluş Savaşı yıllarında Cumhuriyetin adının henüz konulmamış olmasına karşın,  milli iradenin ve milletin ön planda olduğu bir “Hakimiyet-i Milliye” yani millet hakimiyetinin egemen olduğu bir anlayışı benimsemiştir. Milli Mücadelenin yol haritası olan Amasya Genelgesinde de belirtildiği gibi, ‘Milletin bağımsızlığını, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır’ ilkesi rehber alınmıştır”  diyerek, Atatürk’ün halk egemenliğine verdiği öneme vurgu yaptı.

Panel sonunda, Prof. Dr. Necdet Erdilek, Türkyılmaz’a “Teşekkür Belgesi” verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir