Rektör Budak, “Üniversite- toplum, üniversite – şehir işbirliğini daha ileri noktalara taşıyacağız”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 2019-2020 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada vurgu yaptığı “Üniversitelerin ve Şehirlerin Bütünleşmesi” isteği doğrultusunda Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, göreve başladığı günden bu yana “Üniversite- Şehir”, “Üniversite–Toplum” işbirliği misyonu ile çeşitli projeler ve programlar gerçekleştirdi.

 Türkiye’de dördüncü sırada kurulan, bölgenin ilk ve en köklü üniversitesi olan Ege Üniversitesi’nde iki yılını dolduran Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, hem akademik hem idari açıdan önemli işleri başararak anlamlı projeleri uygulamaya koydu.

Ege Üniversitesi olarak 2019-2020 eğitim öğretim döneminde de üniversite- toplum, üniversite – şehir işbirliğine yönelik önemli projeleri hayata geçireceklerini ifade Rektör Prof. Dr. Budak, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın desteği ile yeni eğitim öğretim döneminde de bilimsel araştırma- proje ve akademik hedeflerimize ulaşmak için Ege Üniversitesi Ailesi olarak hep birlikte azimle çalışacağız. Üniversitemiz hemen her alanda bünyesinde ülkemizin en donanımlı ve en gelişmiş bölümlerini barındırıyor. Ege Üniversitesinin bilimsel potansiyelini görünür kılarak, üniversitenin bütün kapılarını paydaşlara,  sivil toplum kuruluşlarına, kamu ve özel kurum ve kuruluşlara açarak üniversite ile şehri bütünleştirme noktasında önemli projelere imza atık, yeni dönemde de atmaya devam edeceğiz” dedi.

Ege Üniversitesinin eğitim öğretim, araştırma ve bilim üretmenin yanı sıra topluma ve kurulduğu şehre karşı önemli sorumluluğunun olduğunu ifade eden Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “ Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen 2019-2020 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni’nde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Rektörlerimizden özellikle üniversitelerle şehri bütünleştirme konusunda çok daha fazla gayret göstermelerini bekliyorum’ isteği ve hedefi doğrultusunda göreve geldiğimiz günden bu yana gecemizi gündüzümüze katarak Üniversite- Şehir, Üniversite–Toplum işbirliği misyonu ile çeşitli projeler ve programlar gerçekleştirdik, gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Yürüttüğümüz bilimsel faaliyetlerde devlet, ulusal ve uluslararası yükseköğretim kurumları başta olmak üzere eğitim ve bilim dünyası,  iş dünyası, spor dünyası,  kültür sanat dünyası ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliğine özel önem veriyoruz. Ayrıca çok sayıda ‘Topluma Hizmet ve Sosyal Sorumluluk Projesi’ uygulamaya koyarak metropol ve periferide halkla üniversitemiz akademisyenlerini bir araya getiriyoruz. Bir örnek vermem gerekirse Ege Üniversitesinin bilgi birikimini toplumla paylaşmak amacıyla geliştirdiği, ‘Ege Üniversitesi Orman Okulu’, ‘Ege Üniversitesi Köyümüzde’ ve ‘Bu Projede İyilik Var. İyilik Hayat Kurtarır’ projesi bunlardan bir kaçı” diye konuştu.

Ege Üniversitesinde toplumla buluşmanın en sık ve en yoğun yaşanan birimleri olan Tıp Fakültesi ile Diş Hekimliği Fakültesi’nin fiziki, teknik ve personel ihtiyaçlarına yönelik önemli girişimleri yaparak pek çok yeniliği kazandıran Rektör Prof. Dr. Budak; EBİLTEM, Teknoloji Geliştirme Bölgesi, mühendislik fakülteleri ve meslek yüksekokullarının bilimsel gücünü iş dünyası ile bir araya getirerek üniversite-sanayi işbirliğine yeni bir soluk kazandırdı.

“Bilimi, toplumumuzun her katmanına yaymalıyız”

Son iki yılda bölgenin ve şehrin ihtiyaç duyduğu alanlarda pek çok yenilikçi akademik ve idari birimin kurulmasına öncülük eden Rektör Budak, özellikle halkın gereksinim duyduğu alanlarda eğitim programları hazırlayan, ulusal ve uluslararası düzeyde kurslar, seminerler, konferanslar ve eğitim programları düzenleyen Ege Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi’ni İzmir’e daha fazla katkı yapan, daha fazla iz bırakan bir bilim kurum hâline getirdi.

Ege Üniversitesi’nin sorumluluğu büyük olduğunu ifade eden Rektör Budak, “Ülkemizin hedefleri doğrultusunda yeni eğitim öğretim döneminde de önceliğimiz üniversitemiz akademisyenleri ile İzmir’imizin ve adını aldığımız bölgenin ihtiyaç duyduğu alanlarda işbirliğini daha ileri noktalara taşımak. Bu anlamda bilimi ülkemizin ve insanlığın sorunlarının çözümü için seferber edeceğiz. Toplumla,  şehirle bütünleşebilen, kenetlenebilen üniversitelerin gelecekte daha başarılı olacağına inanıyoruz. Üniversitemizin ürettiği bilim ve teknolojiyi toplumumuzun her katmanına yaymalıyız. İnsanlığa fayda sağlayan, uluslararası arenada güçlü, bilimsel etkinlikleri ile adından söz ettiren, milli projelerde yer alan,  diğer üniversiteler ile iş birliği sağlayan, vizyon sahibi bir üniversite olarak Ege Bölgesi başta olmak üzere Türkiye’ye ışık saçmaya devam edeceğiz. Türkiye’nin 2023 hedefleri doğrultusunda toplumun her kesimi ile işbirliği yaparak bu sorumluluğumuzu yerine getireceğiz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir