Bakan Dr. Demircan, Rektör Prof. Dr. Budak’ı ziyaret etti

İZMİR(Ege Ajans)- İzmir’de bir dizi programa katılmak üzere kente gelen Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’ı ziyaret etti. iversitenin üst yöneticileriyle de görüşüp Tıp Fakültesiyle ilgili yapılan sunumu dinleyen Bakan Demircan, “Üniversitelerimiz bizim için çok önemli elbette sorunlar olacak ama bunları çözeceğiz bu sorunların nasıl çözüleceğini öğreten yerler de üniversitelerdir” diye konuştu.
Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan, bazı program ve açılışlara katılmak üzere İzmir’e geldi. Bakan Demircan, akşam saatlerinde ise Ege Üniversitesi (EÜ) Rektörlüğünü ziyaret etti. Rektörlük yerleşkesinde Bakan Demircan ve beraberindekileri, EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, rektör yardımcıları, üst düzey yöneticiler karşıladı. Rektör Prof. Dr. Budak’ı makamındaki ziyaretin ardından, Bakan Demircan daha sonra EÜ Senato Salonunda akademisyenlerle buluştu. Burada konuşan Rektör Prof. Dr. Budak, Ege Üniversitesinin 5 fakülte, 1 enstitü, 2 yüksekokul, 1 meslek yüksekokulu, 15 uygulama ve araştırma merkezinin sağlık alanıyla ilgili hizmet verdiğini vurguladı.
“GÖNÜL GÖNÜLE ÇALIŞMALARIMIZI SÜRDÜRÜYORUZ”
Yeni yönetim anlayışı doğrultusunda Ege Üniversitesini toplumla bütünleşen ve paydaşlarla iç içe olan bir yapıya kavuşturmaya çalıştıklarını söyleyen Rektör Prof. Dr. Budak, “Öncelikli hedefimiz üniversitemizi araştırma üniversiteleri arasına taşımak. Daha sonra da uluslararası arenada üniversitemizi hak ettiği yere getirmektir. Üniversitemiz mensuplarıyla omuz omuza, gönül gönüle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Üniversitemiz bugüne kadar 15 binin üzerinde tıp doktoru mezun verdi. Birçok ilki dünyaya ve Türkiye’ye kazandıran Tıp Fakültemiz her geçen gün başarı ivmesini yükseltiyor. Bir yandan vatandaşlarımıza şifa dağıtan öğretim üyelerimiz diğer taraftan bilimsel çalışmalarla başarılara imza atıyor. Cerrahlarımız gelen talepler üzerine yurtdışındaki hastanelerde eğitim veriyor ameliyatlara katılıyor” dedi. EÜ Hastanesinin Türkiye’de en fazla yatak sayısına sahip üniversitesi hastanesi olduğuna dikkat çeken Rektör Prof. Dr. Budak, tüm branşlarda organ nakli yapabilen tek merkez olarak hizmet verildiğini kaydetti. Yakın bir tarihte açılacak Yanık Merkezi ve Merkezi Ameliyathanenin Türkiye başta olmak üzere Balkanların referans hastanesi olacağını dile getiren Rektör Prof. Dr. Budak, “Son iki ay içerisinde YÖK nezdinde üniversiteler arasında akademik performans bakımından, Tıp Fakültemiz tıp alanında birinci,  üniversite olarak ise 3. sırada yer alarak ciddi bir başarıya imza attı. Ayrıca, Tıp Fakültemiz YÖK’ün QS sıralamasına göre ülkemizin dünya çapında gururu oldu. Tıp Fakültemiz, Tıp Eğitimleri Programı Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği tarafından 2023 yılına kadar 2’nci defa akredite olarak hizmet kalitesini tescillendirdi. TUS sınavında EÜ Tıp Fakültesi öğrencileri hep ilk 10 içerisinde yer alarak sağlık eğitiminde başarısını ülke sathına yaymış durumda. Diğer yandan, Ege Üniversitesi TÜBİTAK’a en fazla proje teklif etmede birinci,  en fazla proje almada ikinci üniversite konumundadır. Üniversitemiz, Uluslararasılaşma stratejisi kapsamında seçilen pilot üniversitelerden birisi oldu. Bu karar aynı zamanda 2019’da araştırma üniversitesi olma hedefimize katkı sağlayacaktır. Görevde bulunduğum beş ay içerisinde üniversitemizde görev yapan 5 bin akademik kadromuzun hemen hemen tamamıyla yüz yüze görüştüm ve el sıkıştım. İdari çalışanlarımızla da ayrıca toplantılar yaptım. Öğrencilerimle eğitim, öğretim, araştırma ve kampüse dair projeler üretiyoruz” diye konuştu.
BAKAN DEMİRCAN, “ÜNİVERSİTELERİMİZ BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”
Ege Üniversitesinde bulunmaktan dolayı mutluluk duyduğunu söyleyen Bakan Demircan, “Böyle güzel bir topluluğun içinde ziyaret gerçekleştirmek benim için gurur verici. Üniversitelerimiz bizim için çok önemli elbette sorunlar olacak ama bunları çözeceğiz. Bize bu sorunların nasıl çözüleceğini öğreten yerler de üniversitelerdir. Ege Üniversitesi Türkiye’nin 4’üncü üniversitesi, büyük bir tecrübe ve emek birikimi var. Türkiye üniversiteleri kalitesiyle kendisini geleceğe taşıyacaktır. Coğrafyamızda yaşadığımız sıkıntıların en büyük kaynağı bilgi üretiminden kopulmasıdır. Bilgi üreten toplum haline gelip birlikteliğimizi güçlendirirsek onurlu bir şekilde burada yaşarız. Bunun da yolu üniversitelerimizin ve bilim yuvalarımızın gelişmesinden geçer. Hükümetimiz olarak üzerimize düşeni yapmak için elimizden geleni yapıyoruz. Bilime ayrılan kaynak her geçen gün artıyor ve artmaya da devam edecek. Büyük milletlerin büyük meseleleri olur ama hepsini çözeriz, bundan kimsenin kuşkusu olmasın” dedi. Konuşmaların ardından  EÜ Tıp Fakültesi Dekan vekili Prof. Dr. Cemil Gürgün bir sunum yaptı. Bakan Demircan toplantı sonrası EÜ Tıp Fakültesi Hastanesi yanık merkezi ve merkezi ameliyathanesinde incelemelerde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir