Ege’nin Tarih Hazinesi: “İzmir Araştırmaları Dergisi”

Ege Bölgesinin tarihine ve kültürüne ışık tutuyor

İZMİR(Ege Ajans)- Ege Üniversitesi’nin uluslararası hakemli dergilerinden İzmir Araştırmaları Dergisi, İzmir ve Ege Bölgesi başta olmak üzere Batı Anadolu genelinde, tarih, arkeoloji, sanat tarihi, coğrafya, çevre, ekonomi, spor ve sanat alanlarında yapılan bilimsel çalışmaları bünyesinde bir araya getiriyor. Dergi, bir yandan İzmir ve hinterlandı ile ilgili yapılan pek çok araştırmanın akademik dünyaya açılmasına aracılık ederken diğer yandan da dünyanın ilk yerleşimlerinden olan bölgenin tarihine ve kültürüne ışık tutuyor.

İzmir başta olmak üzere Ege Bölgesinin tarihi ve kültürü ile ilgili araştırmalar yapan, akademik çalışmalar yürüten Ege Üniversitesi İzmir Araştırma ve Uygulama Merkezi, Ege Üniversitesinin toplumla buluşmasında önemli bir köprü görevi görüyor. Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, üniversiteler ve toplum arasında kurulacak bağda önemli bir yere sahip olan uygulama ve araştırma merkezlerinin arttırılması ve nitelikli çalışmalar yürütmesi yönünde önderlik ettiği çalışmalarla Ege Üniversitesi bünyesindeki merkezi sayısı 38’e yükseldi.

Ege Üniversitesi İzmir Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından yayımlanan, “İzmir Araştırmaları Dergisi”, İzmir ve çevresinde kent kimliği ve kültürüne ışık tutmaya devam ediyor. İzmir ili ve Batı Anadolu genelinde, başta tarih olmak üzere arkeoloji, sanat tarihi, coğrafya, çevre, ekonomi, spor ve sanat alanlarında yapılmakta olan bilimsel çalışmaların yayımlandığı İzmir Araştırmaları Dergisi, İzmir ve hinterlandı ile ilgili yapılan pek çok araştırmanın akademik dünyaya açılmasına aracılık ediyor.

Dergi içeriğinde bilimsel makaleler dışında zaman zaman kitap tanıtımları, bilimsel etkinlik haberleri, İzmir ve çevresinde kent kimliği ve kültürü için önemli kişiler ve kurumlar için de tanıtıcı yazılara yer verildiğini söyleyen derginin editörü ve İzmir Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Olcay Pullukçuoğlu Yapucu,  “Zaman zaman temalı veya anma sayıları da hazırlıyoruz. Örneğin Aralık 2018 sayımız “tarım” temalıydı. 2017 yılında bir üçüncü sayı olarak, kaybettiğimiz hocamız Sayın Prof. Dr. Serap Yılmaz anısına bir özel sayı hazırlandı. Temalı hazırlanacak sayılar için önceden duyuru yapılmakta ancak özel bir tema belirlenmemesi durumunda her disiplinden Batı Anadolu’yu konu alan çalışmalar kabul edilerek konunun uzmanı hakemlere gönderiliyor ve uygun görülenler yayınlanıyor” diye konuştu.

Uluslararası hakemli dergi statüsüne giren İzmir Araştırmaları Dergisi, 2015 yılından beri, Haziran ve Aralık aylarında olmak üzere yılda iki kez hem elektronik olarak hem de basılı olarak kesintisiz yayınlanmaya devam ediyor. Derginin önceki sayılarına İzmir Araştırma Uygulama Merkezi web sayfasından ulaşmak mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir