Genç Hekim adaylarının tercihi: Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi

Birçok ilki dünyaya ve Türkiye’ye kazandıran Ege Üniversitesi’nin ilk iki fakültesinden biri olan Tıp Fakültesi, YKS sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte tercih yapacak olan genç hekim adaylarının en çok araştırdığı, bilgi aldığı tıp fakülteleri arasında ilk sırada yer alıyor.

Ege Üniversitesi markasının en önemli ayağını oluşturan Tıp Fakültesi,  sunduğu sağlık hizmetleriyle, donanımlı ve yetkin akademik kadrosuyla dünyada referans gösterilen akademik sağlık kurumları arasında ilk sıralarda yer alıyor.  Bugüne kadar 15 binin üzerinde tıp doktoru mezun veren Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi; tıbbi gelişmeleri ve teknolojileri yakından takip ederek, hekim olmak isteyen gençleri,   modern tıbbın tecrübeli ve donanımlı hekimlerinin öncülüğünde yetiştiriyor. Son dönemde çehresi değişen EÜ Tıp Fakültesi; huzurlu ve güvenli kampüsü,   sosyal ve kültürel olanakları ile Türkiye’nin sağlık alanındaki en önemli markalarından birisi konumunda.

Tıp Eğitimi Programlarını Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (TEPDAD) tarafından 2023 yılına kadar ikinci kez akredite olan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi 352 profesör, 64 doçent, 25 doktor öğretim üyesi ile donanımlı, alanında uzman nitelikli bir eğitim kadrosuna sahip. Türkiye’de robotik cerrahi sistemlerini kullanan ve bu konuda eğitimler veren öncü sağlık kuruluşlarından olan EÜ Tıp Fakültesinde;   geleceğin cerrahisi olan robotik cerrahiyi hemen hemen tüm alanında güvenle uygulanıyor. Türk cerrahlar ise bu alanda dünyaya örnek çalışmalar yürütüyor.

 “Multidisipliner projeler ile fark yaratıyor”

Multidisipliner bir vizyonla akademik ve bilimsel çalışmalara önem veren EÜ Tıp Fakültesi; üniversite içi başta olmak üzere ulusal ve uluslararası diğer üniversitelerden akademisyenlerle işbirliği yaparak projeler hazırlıyor. Bunun en güzel örneğini, çağın hastalığı olarak bilinen kanser ile ilgili yürütülen 13 multidisipliner projeye ile pilot uygulama olarak İzmir’de başlayan kısa süre içerinde yurt geneline hizmet verecek olan Türkiye’nin ilk ‘Polen Alerji Bülteni oluşturuyor.   Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri TÜBİTAK Üniversite Öğrencileri Araştırma Proje Yarışmalarına da damga vuruyor. Egeli Tıp öğrencileri TÜBİTAK İzmir Bölge Sergisinde, sağlık kategorisinde birincilik ve üçüncülük ödülleriyle başarılara imza atıyor.

Bilim ve toplumdaki gelişmeler ile hekimlik uygulamalarını bütünleştirerek toplumun sağlık sorunlarına yüksek nitelikli sağlık hizmeti sağlayabilecek bilgi, beceri ve tutuma sahip hekimler yetiştirmeyi amaçlayan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi, TUS’ta da başarısını sürdürmeye devam ediyor.  

Türkiye’de en çok klinik araştırma yapılan dev fakülte

Zengin ve köklü bir kütüphaneye sahip olan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı bünyesinde bulunan  Fatma-Ömer Ekimci Kütüphanesi tarihi değere sahip yüzlerce kitaba ev sahipliği yapıyor.  En eskisi 1900 yılına ait olan ve çoğunluğu tıp kitaplarının yer aldığı  kütüphanede önemli eserler yer alıyor. Kurulduğu 1955 yılından bu güne kadar 141 tanesi Dünya’da  ilk olmak üzere toplam 826 ilk, Ege Üniversitesi tarafından gerçekleştirildi. Bunlardan 240 ilk, EÜ Tıp Fakültesi tarafından bilime ve insanlığa kazandırıldı ve kazandırılmaya devam ediyor.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi,  tüm branşlarda organ nakli yapabilen tek merkez olarak hizmet veriyor. EÜ Hastanesi, Türkiye’de en çok klinik araştırma yapılan dev bir sağlık kuruluşu. Tıp Fakültesi, sağlık alanında birçok ülke ile protokol ve mutabakat anlaşmaları yapıyor. Uluslararası klinik araştırma merkezlerinden biri olan Tıp Fakültesi, Avrupa’nın ve dünyanın çeşitli ülkesinden gelen hekimlere eğitimler veriyor. Sağlıkta lider ve marka üniversite olma hedefi ile Türkiye’nin her kentinden hastaları ağırlayan Ege Üniversitesi, adeta Türkiye’nin sağlık üssü niteliğini taşıyor.

  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir