Dr. Yurdakul, “Düzenli hayat yaşamak istiyorsanız, düzenli bağışçı olun”

Adem Geyik – Berfu Coşkun – Sevda Yıldırım – Sümeyra Sert   

Her yıl milyonlarca hayatı kurtaran kan ve kan ürünleri bir yandan tıbbi ve cerrahi müdahaleleri desteklerken diğer yandan yaşamı tehdit eden koşullardaki hastaların daha uzun ve yüksek kalitede yaşamasına yardımcı oluyor. Her yıl 14 Haziran tüm dünyada “Dünya Kan Bağışçıları Günü” olarak kutlanıyor. Dünya Kan Bağışçıları Günü kapsamında açıklama yapan İzmir Kızılay Kan Bağışı Merkezi Müdürü Dr. Burak Yurdakul, “Üniversite gençlerinin düzenli bağışçısı olmalarını sağlamak istiyoruz. Düzenli bağışçı olmak aynı zamanda düzenli hayat yaşıyor olmak demektir” diye konuştu.

Günün anlamı ve önemi hakkında konuşan Dr. Yurdakul, “14 Haziran, A/B/0 Kan Grubu sistemini bulan Nobel ödülü sahibi bilim insanı Karl Landsteiner’ın doğum günü olması sebebiyle her yıl tüm dünyada “Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü” olarak kutlanmaktadır. Amacı, ihtiyaç sahipleri için kan veren gönüllü kan bağışçılarını kutlamak ve gönüllü güvenli kan ihtiyacına toplumun dikkatini çekmektir” dedi. 

İzmir’deki kan bağışının geçtiğimiz yıllardan günümüze kadar artış gösterdiğini vurgulayan Dr. Yurdakul, “ 2005 yılında İzmir’de 30 bin ünite civarında kan bağışı oluyordu. Şu an geldiğimiz noktada 150 bin ünite kan bağışı oluyor. Bizim amacımız da bu sayıyı artırmak. Ege Bölgesi’nin ihtiyacı olan 350 bin ünite kan sayısı var. Bizim geçen yıl bölge olarak topladığımız kan 270-280 bin ünite. Arada 70-80 bin ünitelik açık var. Bölgemizde bulunan 92 hastanenin 90’ının kan ihtiyacının yüzde 100’ünü karşılayabiliyoruz. Sadece Ege ve Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanelerinin yüzde 50 ihtiyacını karşılayabiliyoruz.  Bu açığı da kapatarak hiçbir hasta ya da hasta yakınının kan arama sıkıntısı yaşamasını istemiyoruz” diye konuştu.

“BAĞIŞÇI OLMAK ÇOK KOLAY”

Gönüllü olarak kan vermek isteyen bağışçılar için sürecin kolay gerçekleştiğini belirten Dr. Yurdakul, “Aslında bağışçı olmak çok basit bir olay. 18-65 yaş arası her sağlıklı birey kan bağışçısı olabiliyor. Ciddi bir hastalığı yoksa bağışçılarımız bize geldiklerinde biz onlara bir form veriyoruz. Bu formlarda sağlık durumları ile ilgili sorular oluyor.  Bu soruları doktorlarımız değerlendiriyor. Bu değerlendirmelerden sonra uygun olan bağışçılarımız, sağlık yönünden sakıncaları yoksa kan bağışı yapabiliyorlar” dedi.

Gönüllü kan bağışlayanlar arasında genç nesli kazanmayı ve genç bağışçı sayısını artırmak istediklerine dikkat çeken Dr. Yurdakul, “Bizim en büyük hedefimiz gençlerimiz. Bizim ‘Hedef 25’ dediğimiz 18-25 yaş arası gençlerimizi kapsayan bir programımız var. Üniversite gençliğimizi kapsıyor. Çünkü üniversite gençliğini kazandığımız zaman geleceğimizi kazanıyoruz. Bize farklı kapıların açılmasını sağlıyorlar. Üniversite gençlerinin düzenli bağışçı olmalarını sağlamak istiyoruz. Düzenli bağışçı olmak aynı zamanda düzenli hayat yaşıyor olmak da demektir” diye konuştu.

Belirli dönemlerde kan bağışlarında gözle görülür bir azalma olduğunu ifade eden Dr. Yurdakul, “ Bazı dönemlerde kan bağışları düşüyor. Özellikle soğuk kış aylarında, ramazan aylarında ve yaz aylarında belli bir oranda düşüş yaşıyoruz. Ramazan ayında kişiler oruç tuttuğu için kan veremiyor. Biz de tok karnına kan aldığımız için haliyle düşüş yaşanıyor. Ama biz, çalışmalarımızı geceye kaydırarak iftar saatlerinden sonra kan alıyoruz. Bağışçılarımıza ulaşmaya çalışıyoruz. Özellikle üniversitelere gidiyoruz. Bunun yanında diğer kamu kurum ve kuruluşlarda, okullarda kampanya yaparak stoklarımızı yüksek tutmaya çalışıyoruz” dedi.

“HERKESİ GÖNÜLLÜ OLMAYA ÇAĞIRIYORUZ”

Kan vermek isteyen bağışçıların kan verme noktalarına nasıl ulaşacakları hakkında bilgi veren Dr. Yurdakul, “ Bizim gezici kan bağış ekiplerimiz, araçlarımız ve çadırlarımız oluyor. Eğer kan bağışlamak isteyen vatandaşlarımız olursa ki, biz hepsini kan bağışına davet ediyoruz, sıcak yaz günlerinde de kan bağışlarında azalma olabiliyor. Bu azalmaların kan ihtiyacı olanların sağlığına engel olmaması için herkesi kan bağışına davet ediyoruz. Belli sabit noktalarımız var. Bayraklı’da Ege Bölge Kan Merkezi binamız var, Alsancak’ta Cumhuriyet Meydanı’nda Kan Alma Birimimiz var. Bunun dışında gezici araçlarımız Konak, Buca, Şirinyer gibi birçok yerde bulunuyor. Bağış yapmak isteyenler, internet sitemizde tüm kan verme bölgelerini görebilirler. Gönüllü tüm bağışçılarımızı bu noktalara bekliyoruz” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir