Prof. Dr. Thorvaldsen, “Ezberleyen değil, kavramsal düşünebilen öğrenciler yetiştirebilmek önemli”

EÜ’de “Günümüzde ve Gelecekte Norveç’te Öğretmenin Eğitimi” konferansı

Prof. Dr. Thorvaldsen, “Ezberleyen değil, kavramsal düşünebilen öğrenciler yetiştirebilmek önemli”

Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi tarafından, akademisyenler ve lisansütü öğrencilere yönelik “Günümüzde ve Gelecekte Norveç’te Öğretmenin Eğitimi” konulu konferans düzenlendi. Konferans, Norveç The Arctic Üniversitesi Eğitim Teknolojileri Öğretim Üyesi Prof. Dr. Steinar Thorvaldsen tarafından verildi. Etkinliğe, Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hülya Yılmaz, Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç.Dr.Esin Şahin, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Sunumuna, eğitim sistemlerinde öncelikle öğretmen eğitiminin önemli olduğunu vurgulayarak başlayan Prof. Dr. Thorvaldsen, Norveç’te öğretmenlerin eğitiminde yürütülen mevcut sistem hakkında bilgiler vererek, daha ileri düzey bir eğitim sisteminin oluşturulması için yürütülen projeleri ve yapılan çalışmaları katılımcılarla paylaştı. Prof. Dr. Thorvaldsen, “Uluslararası eğitim kalitesi standartları doğrultusunda, 2020 yılından itibaren, ilkokul ve ortaokul öğretmenlerin eğitiminde ‘Daha Derin Öğrenme’ye dayalı bir eğitim sistemi uygulamaya koyacağız. Öğretmenlerin verdikleri eğitimlerde matematik, evrenin oluşumu,  galaksi sistemi, astronomi gibi konulara odaklı bir eğitimin yanısıra ezberleyerek öğrenen öğrenciler yerine, öğretmenlerin, sorgulayan, kavramsal düşünme yeteneğine sahip, öğrenciler yetiştirebilmelerine yönelik çalışmalarla daha iyi bir eğitim sistemini hedefliyoruz” dedi.

Prof. Dr. Thorvaldsen, sunumunda dünyada eğitim kalitesi standartlarının en üst sıralarda Finlandiya, Danimarka ve Kanada gibi ülkelere de yer vererek, bu ülkelerin yüksek eğitim kalitesi konusundaki başarılarını sosyo-ekonomik ve kültürel çerçevede değerlendirdi.

Önümüzdeki yıllarda, eğitimde kullanılan dijital teknolojilere günümüzde olduğundan daha fazla yer verileceğini belirten Prof. Dr. Thorvaldsen, her geçen gün daha da ilerleyen teknolojik gelişmelere ve yeni bilgi çağına entegre olmuş eğitim sistemlerinin zorunluluğuna dikkat çekti. Prof. Dr. Thorvaldsen, “Öğretmenler ve eğitimciler, sahip oldukları donanım, altyapı ve alanlarına olan hâkimiyetlerini sürekli geliştirmeli, farklı disiplinlerle zenginleştirmelidir” diye konuştu.

Konferansın sonunda kendisine yöneltilen soruları cevaplayan Prof. Dr. Thorvaldsen, eğitim standartlarının yükseltilebilmesi konusunda öneri ve tavsiyelerde bulunarak, mesleki yaşamında kazandığı deneyim ve tecrübeleri katılımcılarla paylaştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir